North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

106

(47)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
106
(1)
De La Salle (EBAL) Bobby Cuevas 10 29-7 Rumble for the Rig 2
James Riddle Classic 5
Temecula Valley Invite 6
MidCals 3
Lou Encalada Invite 1
1
2
(106)
106
(2)
Petaluma (VVAL) Nick Trave 11 30-3 Green & Gold 1
Lou Bronzan 2
Tim Brown Memorial 4
Snowden Memorial 1
San Ramon Valley Invite 1
Ukiah 1
1
4
(106)
106
(3)
James Logan (MVAL) Roland Baca 10 21-6 Peninsula Invite 2
Curt Mettler Invite 4
Joe Rios 5
Mission SJ Invitational 3
1

106
(4)
Windsor (NBL) Jonathan Fredrickson 11 29-6 GREEN & GOLD 1
LOU BRONZAN 5
Nor Cal beast in the North 1
Tim Brown Memorial 5
King of the Mat 2
PUMA CLASSIC 1
1

106
(5)
Livermore (EBAL) Tallon Chambers 10 32-10 Freedom Duals 1
Bay Area Invite 1
Zinkin Classic
Pat Lovell 1
Tim Brown Memorial
MidCals
Puma Classic 2
Mission San Jose 6
2

106
(6)
Monte Vista (EBAL) Miles Garcia 10 27-12 Rod Gaines 3
Bay Area Invite 5
Bianchini Memorial 4
Mat Classic 2
Albany 2
Mission San Jose 5
3

106
(7)
Dublin (EBAL) Henry Baalman 9 39-14 Bay Area 2
Lou Bronzan 3
Puma Classic 4
19th Annual Mat Classic 5
Kermit Bankson 1
Mission San Jose
Pirate Invitational 1
4

106
(8)
Ukiah (NBL) Peyton Macdonald 10 35-13 Redwood Rumble 3
Green and Gold 3
2

106
(9)
Freedom (BVAL) Julian Ablang 10 24-13 Bay Area Invite 5
Lou Bronzan 5
Puma Classic 7
1

106 Eureka (HDNL) Nathaniel Silva 9 21-12 Battle at the Border 2
McKinleyville Invitational 1
Grants Pass 6
Nor Cal Beast 7
Sutter Lions Invite 3
North Coast Classic 6
Redwood Empire 6
1

106 Novato (MCAL) Kekoa Madayag 9 21-4 Redwood Rumble 2
Half Moon Bay 1
Green and Gold 2
Deets Winslow Invite 1
Snowden Memorial 1
1

106 Castro Valley (WACC) David Tang 9 21-10 Bay Area Invite 6
Xmas Classic 1
Puma 7
1

106 Lower Lake (CMC) Bryan Gudino 10 17-4 Joe Rios Memorial 8
1

106 Northgate (DAL) Tony Hernandez 10 16-16 Bill Martell 6
Holiday Classic 6
1

106 Jesse Bethel (TCAL) Dylan Deleon 9 10-8 American Canyon Classic 3
Pirate Invitational 3
Karen Foley Crossface Classic 3
League Championship 1
1

106 Redwood (MCAL) Ayden Ji 9 21-20 King of the Mat 3
Bill Martell Invite 5
Puma Classic 6
Redwood Rumble 6
Mat Classic 7
Joe Rios Memorial
Hamada Invite
MSJ
2

106 Del Norte (HDNL) Aaron Park 9 16-13 2

106 College Park (DAL) Colter Sedienspinner 9 12-10 Bill Martell 2
Kermit Bankson Invite 4
DAL Championships 2
2

106 Clear Lake (CMC) Nathan Pyorre 9 12-4 DENNIS JENSEN 1
MICHAEL KROPPMAN 2
2

106 Deer Valley (BVAL) Gabriel Sanchez 9 9-9 BVAL champions 2
2

106 Justin Sienna (VVAL) Kai Hoffmann 9 8-2 Foundation Cup Duals 1
VVAL Championships 2
2

106 San Leandro (WACC) Jared Campana 10 7-5 Lou Bronzan 8
Albany 3
2

106 American (MVAL) Sam Munoz 11 5-1 2

106 El Cerrito (TCAL) Ben Sierra 10 1-2 2

106 Montgomery (NBL) Oscar Cruz 11 15-5 Green and Gold 4
Deets Winslow Invite 5
King of the Mat 1
3

106 Cloverdale (CMC) Ryan Moffett 9 14-21 Fort Bragg Tourney 2
Dennis Jensen Invite 5
3

106 Liberty (BVAL) Nico Malgradi 9 9-13 Rod Gaines 5
3

106 San Lorenzo (WACC) Kyle Chau 9 6-10 3

106 Terra Linda (MCAL) Luca Garvey Miller 9 5-3 MCAL Individuals 3
3

106 Benicia (DAL) Dylan Villanueva 10 5-2 DAL League Championships 3
3

106 Sonoma Valley (VVAL) Marcello Saldana 9 0-4 3

106 Fortuna (HDNL) Kenneth Laloli 9 0-0 3

106 Newark Memorial (MVAL) Sohail Siddiqi 11 0-0 3

106 Alhambra (DAL) Emmett Gargaro 9 15-12 Kermit Bankson 6
DAL Championships 4
4

106 Elsie Allen (NBL) Said Noriega 10 0-0 King of the Mat 2
4

106 Dougherty Valley (EBAL) Eyad Malsen 11 15-9 Redwood Rumble 4
Bill Martell Invite 1
5

106 Maria Carrillo (NBL) Bradley Harbaugh 9 6-11 5

106 Campolindo (DAL) Ohia Paris 10 4-19 DAL League Championships 5
5

106 Fort Bragg (CMC) Jesse Rexrode 9 17-19 ALT-1

106 Amador Valley (EBAL) Julius Ramos 9 13-14 Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

106 Irvington (MVAL) Aat Udayakumar 9 12-14 ALT-1

106 Arcata (HDNL) Liam Brennan 9 5-17 ALT-1

106 Pittsburg (BVAL) Fernando Torres 9 5-12 BVAL champions 4
ALT-1

106 Santa Rosa (NBL) Ember Trowbridge 9 0-0 ALT-1

106 California (EBAL) Preston Trager 9 10-5 San Ramon Valley Invite 7
Xmas Classic 1
ALT-2
(At Large Qualifier)

106 McKinleyville (HDNL) Isaac Weaver 10 8-8 McKinleyville Invitational 3
North Coast Classic 4
ALT-2

106 Granada (EBAL) Emilio Renteria 9 0-0 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
106
(1)
De La Salle (EBAL) Bobby Cuevas 10 29-7 Rumble for the Rig 2
James Riddle Classic 5
Temecula Valley Invite 6
MidCals 3
Lou Encalada Invite 1
1
2
(106)
106
(2)
Petaluma (VVAL) Nick Trave 11 30-3 Green & Gold 1
Lou Bronzan 2
Tim Brown Memorial 4
Snowden Memorial 1
San Ramon Valley Invite 1
Ukiah 1
1
4
(106)
106
(3)
James Logan (MVAL) Roland Baca 10 21-6 Peninsula Invite 2
Curt Mettler Invite 4
Joe Rios 5
Mission SJ Invitational 3
1

106
(4)
Windsor (NBL) Jonathan Fredrickson 11 29-6 GREEN & GOLD 1
LOU BRONZAN 5
Nor Cal beast in the North 1
Tim Brown Memorial 5
King of the Mat 2
PUMA CLASSIC 1
1

106
(5)
Livermore (EBAL) Tallon Chambers 10 32-10 Freedom Duals 1
Bay Area Invite 1
Zinkin Classic
Pat Lovell 1
Tim Brown Memorial
MidCals
Puma Classic 2
Mission San Jose 6
2

106
(6)
Monte Vista (EBAL) Miles Garcia 10 27-12 Rod Gaines 3
Bay Area Invite 5
Bianchini Memorial 4
Mat Classic 2
Albany 2
Mission San Jose 5
3

106
(7)
Dublin (EBAL) Henry Baalman 9 39-14 Bay Area 2
Lou Bronzan 3
Puma Classic 4
19th Annual Mat Classic 5
Kermit Bankson 1
Mission San Jose
Pirate Invitational 1
4

106
(8)
Ukiah (NBL) Peyton Macdonald 10 35-13 Redwood Rumble 3
Green and Gold 3
2

106
(9)
Freedom (BVAL) Julian Ablang 10 24-13 Bay Area Invite 5
Lou Bronzan 5
Puma Classic 7
1

106 Eureka (HDNL) Nathaniel Silva 9 21-12 Battle at the Border 2
McKinleyville Invitational 1
Grants Pass 6
Nor Cal Beast 7
Sutter Lions Invite 3
North Coast Classic 6
Redwood Empire 6
1

106 Novato (MCAL) Kekoa Madayag 9 21-4 Redwood Rumble 2
Half Moon Bay 1
Green and Gold 2
Deets Winslow Invite 1
Snowden Memorial 1
1

106 Castro Valley (WACC) David Tang 9 21-10 Bay Area Invite 6
Xmas Classic 1
Puma 7
1

106 Lower Lake (CMC) Bryan Gudino 10 17-4 Joe Rios Memorial 8
1

106 Northgate (DAL) Tony Hernandez 10 16-16 Bill Martell 6
Holiday Classic 6
1

106 Jesse Bethel (TCAL) Dylan Deleon 9 10-8 American Canyon Classic 3
Pirate Invitational 3
Karen Foley Crossface Classic 3
League Championship 1
1

106 Redwood (MCAL) Ayden Ji 9 21-20 King of the Mat 3
Bill Martell Invite 5
Puma Classic 6
Redwood Rumble 6
Mat Classic 7
Joe Rios Memorial
Hamada Invite
MSJ
2

106 Del Norte (HDNL) Aaron Park 9 16-13 2

106 College Park (DAL) Colter Sedienspinner 9 12-10 Bill Martell 2
Kermit Bankson Invite 4
DAL Championships 2
2

106 Clear Lake (CMC) Nathan Pyorre 9 12-4 DENNIS JENSEN 1
MICHAEL KROPPMAN 2
2

106 Deer Valley (BVAL) Gabriel Sanchez 9 9-9 BVAL champions 2
2

106 Justin Sienna (VVAL) Kai Hoffmann 9 8-2 Foundation Cup Duals 1
VVAL Championships 2
2

106 San Leandro (WACC) Jared Campana 10 7-5 Lou Bronzan 8
Albany 3
2

106 American (MVAL) Sam Munoz 11 5-1 2

106 El Cerrito (TCAL) Ben Sierra 10 1-2 2

106 Montgomery (NBL) Oscar Cruz 11 15-5 Green and Gold 4
Deets Winslow Invite 5
King of the Mat 1
3

106 Cloverdale (CMC) Ryan Moffett 9 14-21 Fort Bragg Tourney 2
Dennis Jensen Invite 5
3

106 Liberty (BVAL) Nico Malgradi 9 9-13 Rod Gaines 5
3

106 San Lorenzo (WACC) Kyle Chau 9 6-10 3

106 Terra Linda (MCAL) Luca Garvey Miller 9 5-3 MCAL Individuals 3
3

106 Benicia (DAL) Dylan Villanueva 10 5-2 DAL League Championships 3
3

106 Sonoma Valley (VVAL) Marcello Saldana 9 0-4 3

106 Fortuna (HDNL) Kenneth Laloli 9 0-0 3

106 Newark Memorial (MVAL) Sohail Siddiqi 11 0-0 3

106 Alhambra (DAL) Emmett Gargaro 9 15-12 Kermit Bankson 6
DAL Championships 4
4

106 Elsie Allen (NBL) Said Noriega 10 0-0 King of the Mat 2
4

106 Dougherty Valley (EBAL) Eyad Malsen 11 15-9 Redwood Rumble 4
Bill Martell Invite 1
5

106 Maria Carrillo (NBL) Bradley Harbaugh 9 6-11 5

106 Campolindo (DAL) Ohia Paris 10 4-19 DAL League Championships 5
5

106 Fort Bragg (CMC) Jesse Rexrode 9 17-19 ALT-1

106 Amador Valley (EBAL) Julius Ramos 9 13-14 Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

106 Irvington (MVAL) Aat Udayakumar 9 12-14 ALT-1

106 Arcata (HDNL) Liam Brennan 9 5-17 ALT-1

106 Pittsburg (BVAL) Fernando Torres 9 5-12 BVAL champions 4
ALT-1

106 Santa Rosa (NBL) Ember Trowbridge 9 0-0 ALT-1

106 California (EBAL) Preston Trager 9 10-5 San Ramon Valley Invite 7
Xmas Classic 1
ALT-2
(At Large Qualifier)

106 McKinleyville (HDNL) Isaac Weaver 10 8-8 McKinleyville Invitational 3
North Coast Classic 4
ALT-2

106 Granada (EBAL) Emilio Renteria 9 0-0 ALT-3