North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

113

(46)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
113
(1)
Redwood (MCAL) Jaden Ramos 12 42-5 Redwood Rumble 1
Hamada Invite 5
Bill Martell Invite 1
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 1
King of the Mat 1
Puma Classic 1
MSJ 4
1
4
(113)
113
(2)
Maria Carrillo (NBL) Jose Sanchez 12 23-3 Bill Martell Invite 2
Freedom 1
Sutter Lions Invite 1
Puma Classic 2
1
5
(113)
113
(3)
De La Salle (EBAL) Atri Feizi 9 20-12 James Riddle Classic 4
Lou Encalada 3
Doc Buchanan
Mid Cals
Temecula Valley Invite
2

113
(4)
Middletown (CMC) Xander Romero 10 31-5 Doc Peterson Invite 5
Bay Area Invite 2
Dennis Jensen Invite 1
Mat Classic 2
North Coast Classic 1
Puma Classic 3
1

113
(5)
Granada (EBAL) Jaden Namayan 10 31-18 Joe Rios Memorial 8
Mat Classic 3
1

113
(6)
Benicia (DAL) Migual Acuna 9 31-8 Freedom Duals 1
Pat Lovell 8
Tim Brown Memorial
DAL League Championships 1
1

113
(7)
Campolindo (DAL) Adrian Bautista 12 31-10 DAL League Championships 2
Pat Lovell 5
Kermit Bankson 2
San Ramon 3
Bill Martell Invite 3
2

113
(8)
Arcata (HDNL) Josh Hannan 9 23-6 Dennis Jensen Invite 1
North Coast Classic 4
Puma Classic 7
Redwood Empire Classic 2
1

113
(9)
Vallejo (TCAL) Abdur Rehman Khwaja 12 18-6 League Championship 1
Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan Invite 7
Pirate Invitational 2
COLT CLASSIC 4
1

113 Justin Sienna (VVAL) Cooper Cohee 10 24-7 Peninsula Invite 3
Green and Gold 2
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 3
Armijo Invitational
Deets Winslow 2
VVAL Championships 1
1

113 San Leandro (WACC) Isaac Vuong 10 20-7 Albany 4
1

113 Heritage (BVAL) Hunter Holguim 10 17-9 Bill Martell Invite 3
Jim Root Classic 2
Kermit Bankson Invite 6
San Ramon Valley Invite 6
BVAL champions 1
1

113 James Logan (MVAL) Eric Duya 10 16-14 1

113 Windsor (NBL) Domonik Mertens 10 24-17 GREEN & GOLD 4
Nor Cal beast in the North 3
King of the Mat 6
PUMA CLASSIC 6
2

113 Del Norte (HDNL) Andre Aflague 10 21-11 2

113 Petaluma (VVAL) Dylan Baltazar 10 21-11 Green & Gold 5
Healdsburg Duals 2
Pirate Invitational 3
Deets Winslow Invite 5
King of the Mat 6
2

113 Lower Lake (CMC) Quentin Vilmenay 9 20-9 Dennis Jensen Invite 4
2

113 Freedom (BVAL) Jerimiah Rivera 11 12-8 Puma Classic 7
2

113 Jesse Bethel (TCAL) Oai Huynh 10 9-7 American Canyon Classic 3
League Championship 2
2

113 Arroyo (WACC) Alan Lin 9 6-11 Bay Area 57
Lou Bronzon
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson
San Ramon Valley Invite
MSJ Invitational
2

113 Novato (MCAL) Xavier Asprer 11 5-9 2

113 Newark Memorial (MVAL) Dominic Allen-Vargas 10 0-0 2

113 Cloverdale (CMC) Kagen Jones 10 26-14 Fort Bragg Tourney 1
Dennis Jensen Invite 6
King of the Mat 5
Redwood Empire Classic 5
3

113 Las Lomas (DAL) Antonio Martinez 11 25-12 Bill Martell Invite 5
San Ramon Valley Invite 5
3

113 Dublin (EBAL) Cole Klapprott 9 16-13 Bay Area Invite 4
Lou Bronzan Invite
Mat Classic 6
Kermit Bankson Invite 5
3

113 Castro Valley (WACC) Arjun Gill 11 15-13 3

113 St. Bernard (HDNL) Tyson Meyer 9 11-17 Redwood Empire Classic JV 1
3

113 Liberty (BVAL) Austin Neilsen 9 10-14 King of the Mat 7
Bill Martell Invite 6
3

113 Casa Grande (VVAL) Liam Walsh 11 6-9 Rod Gaines 5
Green and Gold 6
VVAL Championships 3
3

113 Elsie Allen (NBL) Chris Cervantes 9 0-0 3

113 San Marin (MCAL) Andrew Miliani 9 0-0 3

113 Amador Valley (EBAL) Kurt Mirador 12 19-11 Bay Area Invite 4
San Ramon Valley Invite 4
4

113 Northgate (DAL) Nate Sullivan 10 15-20 Bill Martell Invite 4
Pirate Invitational 5
Holiday Classic 7
4

113 Healdsburg (NBL) Cameron Pippi 9 5-6 4

113 San Ramon Valley (EBAL) Justin Song 11 12-9 Jim Root Classic 7
Kermit Bankson 3
Half Moon Bay 7
5

113 Ukiah (NBL) Joseph Marquez 10 6-22 Redwood Rumble 4
5

113 Clayton Valley (DAL) Julian Aung 10 4-8 5

113 Clear Lake (CMC) Asher Reese 9 19-20 Fort Bragg Tourney 1
MICHAEL KROPPMAN 4
Jason White Memorial 4
ALT-1

113 California (EBAL) Joshua Peralta 10 8-11 ALT-1
(At Large Qualifier)

113 Pittsburg (BVAL) Ethan DarrinBascomb 9 8-7 BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

113 Alhambra (DAL) Dylan Aiello 9 2-8 ALT-1

113 Napa (VVAL) Jose Alvarez 9 0-0 ALT-1

113 Tamalpais (MCAL) Charlie Horowitz 9 0-2 ALT-1

113 Dougherty Valley (EBAL) Matthew Deinitchenko 12 17-14 Kermit Bankson Invite 6
ALT-2
(At Large Qualifier)

113 Deer Valley (BVAL) Ethan Ngo 9 2-2 BVAL champions 5
ALT-2

113 Foothill (EBAL) Alex Johnson 9 2-12 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
113
(1)
Redwood (MCAL) Jaden Ramos 12 42-5 Redwood Rumble 1
Hamada Invite 5
Bill Martell Invite 1
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 1
King of the Mat 1
Puma Classic 1
MSJ 4
1
4
(113)
113
(2)
Maria Carrillo (NBL) Jose Sanchez 12 23-3 Bill Martell Invite 2
Freedom 1
Sutter Lions Invite 1
Puma Classic 2
1
5
(113)
113
(3)
De La Salle (EBAL) Atri Feizi 9 20-12 James Riddle Classic 4
Lou Encalada 3
Doc Buchanan
Mid Cals
Temecula Valley Invite
2

113
(4)
Middletown (CMC) Xander Romero 10 31-5 Doc Peterson Invite 5
Bay Area Invite 2
Dennis Jensen Invite 1
Mat Classic 2
North Coast Classic 1
Puma Classic 3
1

113
(5)
Granada (EBAL) Jaden Namayan 10 31-18 Joe Rios Memorial 8
Mat Classic 3
1

113
(6)
Benicia (DAL) Migual Acuna 9 31-8 Freedom Duals 1
Pat Lovell 8
Tim Brown Memorial
DAL League Championships 1
1

113
(7)
Campolindo (DAL) Adrian Bautista 12 31-10 DAL League Championships 2
Pat Lovell 5
Kermit Bankson 2
San Ramon 3
Bill Martell Invite 3
2

113
(8)
Arcata (HDNL) Josh Hannan 9 23-6 Dennis Jensen Invite 1
North Coast Classic 4
Puma Classic 7
Redwood Empire Classic 2
1

113
(9)
Vallejo (TCAL) Abdur Rehman Khwaja 12 18-6 League Championship 1
Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan Invite 7
Pirate Invitational 2
COLT CLASSIC 4
1

113 Justin Sienna (VVAL) Cooper Cohee 10 24-7 Peninsula Invite 3
Green and Gold 2
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 3
Armijo Invitational
Deets Winslow 2
VVAL Championships 1
1

113 San Leandro (WACC) Isaac Vuong 10 20-7 Albany 4
1

113 Heritage (BVAL) Hunter Holguim 10 17-9 Bill Martell Invite 3
Jim Root Classic 2
Kermit Bankson Invite 6
San Ramon Valley Invite 6
BVAL champions 1
1

113 James Logan (MVAL) Eric Duya 10 16-14 1

113 Windsor (NBL) Domonik Mertens 10 24-17 GREEN & GOLD 4
Nor Cal beast in the North 3
King of the Mat 6
PUMA CLASSIC 6
2

113 Del Norte (HDNL) Andre Aflague 10 21-11 2

113 Petaluma (VVAL) Dylan Baltazar 10 21-11 Green & Gold 5
Healdsburg Duals 2
Pirate Invitational 3
Deets Winslow Invite 5
King of the Mat 6
2

113 Lower Lake (CMC) Quentin Vilmenay 9 20-9 Dennis Jensen Invite 4
2

113 Freedom (BVAL) Jerimiah Rivera 11 12-8 Puma Classic 7
2

113 Jesse Bethel (TCAL) Oai Huynh 10 9-7 American Canyon Classic 3
League Championship 2
2

113 Arroyo (WACC) Alan Lin 9 6-11 Bay Area 57
Lou Bronzon
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson
San Ramon Valley Invite
MSJ Invitational
2

113 Novato (MCAL) Xavier Asprer 11 5-9 2

113 Newark Memorial (MVAL) Dominic Allen-Vargas 10 0-0 2

113 Cloverdale (CMC) Kagen Jones 10 26-14 Fort Bragg Tourney 1
Dennis Jensen Invite 6
King of the Mat 5
Redwood Empire Classic 5
3

113 Las Lomas (DAL) Antonio Martinez 11 25-12 Bill Martell Invite 5
San Ramon Valley Invite 5
3

113 Dublin (EBAL) Cole Klapprott 9 16-13 Bay Area Invite 4
Lou Bronzan Invite
Mat Classic 6
Kermit Bankson Invite 5
3

113 Castro Valley (WACC) Arjun Gill 11 15-13 3

113 St. Bernard (HDNL) Tyson Meyer 9 11-17 Redwood Empire Classic JV 1
3

113 Liberty (BVAL) Austin Neilsen 9 10-14 King of the Mat 7
Bill Martell Invite 6
3

113 Casa Grande (VVAL) Liam Walsh 11 6-9 Rod Gaines 5
Green and Gold 6
VVAL Championships 3
3

113 Elsie Allen (NBL) Chris Cervantes 9 0-0 3

113 San Marin (MCAL) Andrew Miliani 9 0-0 3

113 Amador Valley (EBAL) Kurt Mirador 12 19-11 Bay Area Invite 4
San Ramon Valley Invite 4
4

113 Northgate (DAL) Nate Sullivan 10 15-20 Bill Martell Invite 4
Pirate Invitational 5
Holiday Classic 7
4

113 Healdsburg (NBL) Cameron Pippi 9 5-6 4

113 San Ramon Valley (EBAL) Justin Song 11 12-9 Jim Root Classic 7
Kermit Bankson 3
Half Moon Bay 7
5

113 Ukiah (NBL) Joseph Marquez 10 6-22 Redwood Rumble 4
5

113 Clayton Valley (DAL) Julian Aung 10 4-8 5

113 Clear Lake (CMC) Asher Reese 9 19-20 Fort Bragg Tourney 1
MICHAEL KROPPMAN 4
Jason White Memorial 4
ALT-1

113 California (EBAL) Joshua Peralta 10 8-11 ALT-1
(At Large Qualifier)

113 Pittsburg (BVAL) Ethan DarrinBascomb 9 8-7 BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

113 Alhambra (DAL) Dylan Aiello 9 2-8 ALT-1

113 Napa (VVAL) Jose Alvarez 9 0-0 ALT-1

113 Tamalpais (MCAL) Charlie Horowitz 9 0-2 ALT-1

113 Dougherty Valley (EBAL) Matthew Deinitchenko 12 17-14 Kermit Bankson Invite 6
ALT-2
(At Large Qualifier)

113 Deer Valley (BVAL) Ethan Ngo 9 2-2 BVAL champions 5
ALT-2

113 Foothill (EBAL) Alex Johnson 9 2-12 ALT-3