North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

120

(49)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
120
(1)
Granada (EBAL) Carter Bailey 11 40-5 James Riddle Classic 2
Zinkin Classic 3
Holiday Classic 1
Mid Cals 1
1
3
(113)
120
(2)
Newark Memorial (MVAL) Taka Barberi 10 37-9 Newark Rotary Ironman 1
Bay Area Invite 3
Mid Cals 6
Mission San Jose 5
Puma Classic 1
1

120
(3)
James Logan (MVAL) Sean Pamintuan 12 28-9 Peninsula Invite 1
Curt Mettler Invite 4
Joe Rios
Temecula Valley Invite 6
MSJ Invitational 1
2
6
(120)
120
(4)
Castro Valley (WACC) Kyle Jeong 10 33-10 Bay Area 57 2
Jim Root Classic 1
Midcals 8
Mission San Jose 4
1

120
(5)
Livermore (EBAL) Josiah Hurd 10 29-15 Bay Area Invite 4
Lou Bronzan
Pat Lovell
Bianchini Memorial 5
Mat Classic 3
Puma 3
2

120
(6)
De La Salle (EBAL) Mateo Sandez 12 14-5 Temecula Valley Invite
Mid Cals
3

120
(7)
College Park (DAL) Jacob Quichocho 11 22-6 Bill Martell Invite 1
Kermit Bankson Invite 2
Puma Classic 4
DAL Championships 1
1

120
(8)
Willits (CMC) Geovani Bertolino 11 10-1 Puma Classic 5
league 1
1

120
(9)
Heritage (BVAL) Caleb Waller 12 26-11 Bill Martell Invite 4
Jim Root Classic 5
Kermit Bankson 3
San Ramon Valley Invite 4
BVAL champions 1
1

120 Arcata (HDNL) Marley Harris 11 26-9 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 5
Dennis Jensen Invite 2
North Coast Classic 2
Puma Classic 4
Ukiah 3
1

120 San Marin (MCAL) Jonathan Carmona 11 25-6 Green and Gold 4
Deets Winslow Invite 1
Snowden Memorial 3
Redwood Empire Classic 3
1

120 Maria Carrillo (NBL) Caleb Gaspar 11 22-14 Sutter Lions Invite 6
Puma Classic 6
1

120 Jesse Bethel (TCAL) Alexander Bonifacio 10 13-0 American Canyon Classic 1
Pirate Invitational 1
League Championship 1
1

120 American Canyon (VVAL) Zackary Raymond 10 11-5 1

120 Campolindo (DAL) Noah Hamaan 12 27-13 Bill Martell 5
Kermit Bankson Invite 4
DAL League Championships 2
2

120 Liberty (BVAL) Josh Gonzalez 12 26-9 Rod Gaines 1
Bill Martell Invite 1
Lou Bronzan 5
King of the Mat 2
San Ramon Valley Invite 8
2

120 Vallejo (TCAL) Omar Jaleel 10 26-6 League Championship 2
American Canyon Classic 6
Pirate Invitational 4
Snowden Memorial 5
COLT CLASSIC 7
2

120 Kelseyville (CMC) Colin Jensen 9 21-8 Dennis Jensen Invite 1
North Coast Classic 2
Redwood Empire Classic 4
2

120 Rancho Cotate (NBL) Lucas Anderson 10 16-11 Half Moon Bay 8
Green and Gold 6
Mat Classic 6
2

120 Fortuna (HDNL) Logan Krause 11 16-8 Battle at the Border 2
McKinleyville 3
NCS DUALS 2
Puma Classic
2

120 Casa Grande (VVAL) Sam Virkus 10 13-12 Rod Gaines 6
Green and Gold 6
Healdsburg Duals 3
2

120 San Leandro (WACC) Daniel Espinoza 10 10-11 2

120 Tamalpais (MCAL) Nico Vera-Buoncristiani 10 3-5 2

120 Clear Lake (CMC) Mohammad Akbari 10 26-16 Fort Bragg Tourney 3
DENNIS JENSEN 5
MICHAEL KROPPMAN 5
Jason White Memorial 3
3

120 Eureka (HDNL) Isaac Cook 10 25-12 Battle of the Border 4
McKinleyville Invitational 4
NorCal Beast 5
Sutter Lions Invite 4
Redwood Empire Classic 5
3

120 Las Lomas (DAL) Nikhil Roy 11 20-14 Bill Martell Invite 6
3

120 Cardinal Newman (NBL) Hunter Halkovich 11 18-10 3

120 Freedom (BVAL) Joaquin Garibay 10 16-17 Lou Bronzan 5
Puma Classic 4
3

120 Washington (MVAL) Haseeb Tarin 12 12-11 Redwood Rumble 4
Bay Area Invite 6
3

120 Petaluma (VVAL) Collin Ferrero 11 10-10 Healdsburg Duals 1
King of the Mat 7
Ukiah 6
3

120 Mt. Eden (WACC) John Rosendo 11 9-9 3

120 Redwood (MCAL) Jose Ordonez-Sifuentes 9 4-5 Bill Martell Invite
3

120 Dougherty Valley (EBAL) Weston Coble 11 22-11 Redwood Rumble 3
Bill Martell Invite 4
Kermit Bankson Invite 5
Puma Classic 6
4

120 Benicia (DAL) Brandon Martin 10 14-12 Freedom Duals 2
DAL League Championships 4
4

120 Montgomery (NBL) Jacob Carusone 11 13-3 Green and Gold 3
4

120 Amador Valley (EBAL) Schon Gonzales 9 20-21 Bay Area Invite 6
Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
5

120 Clayton Valley (DAL) Cade Talmadge 11 17-11 Lou Bronzon 6
Mat Classic 5
Pirate Invitational 3
5

120 Santa Rosa (NBL) Manuel Martinez-Cruz 11 5-5 5

120 Healdsburg (NBL) Logan Vallery 11 20-13 Green and Gold 5
Healdsburg Duals 3
Bianchini Memorial 6
King of the Mat 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

120 Alhambra (DAL) Joe Delacruz 10 11-16 Redwood Rumble 6
Pirate Invitational 2
Kermit Bankson 7
ALT-1

120 Pittsburg (BVAL) Carl Camarao 12 7-9 Pirate Invitational 5
BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

120 Del Norte (HDNL) Micah Malfavon 9 7-15 ALT-1

120 Dublin (EBAL) Maximilian Lwin 9 5-9 Pirate Invitational 4
ALT-1

120 Irvington (MVAL) Bernard Gardiner 10 5-11 ALT-1

120 Upper Lake (CMC) DONAVAN FERNANDEZ 9 1-2 ALT-1

120 Napa (VVAL) Jack Lucier 10 0-0 ALT-1

120 Monte Vista (EBAL) Pasha Salemi 10 5-16 ALT-2

120 Antioch (BVAL) Christian Davis 11 0-4 ALT-2

120 California (EBAL) John Haskell 9 6-6 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
120
(1)
Granada (EBAL) Carter Bailey 11 40-5 James Riddle Classic 2
Zinkin Classic 3
Holiday Classic 1
Mid Cals 1
1
3
(113)
120
(2)
Newark Memorial (MVAL) Taka Barberi 10 37-9 Newark Rotary Ironman 1
Bay Area Invite 3
Mid Cals 6
Mission San Jose 5
Puma Classic 1
1

120
(3)
James Logan (MVAL) Sean Pamintuan 12 28-9 Peninsula Invite 1
Curt Mettler Invite 4
Joe Rios
Temecula Valley Invite 6
MSJ Invitational 1
2
6
(120)
120
(4)
Castro Valley (WACC) Kyle Jeong 10 33-10 Bay Area 57 2
Jim Root Classic 1
Midcals 8
Mission San Jose 4
1

120
(5)
Livermore (EBAL) Josiah Hurd 10 29-15 Bay Area Invite 4
Lou Bronzan
Pat Lovell
Bianchini Memorial 5
Mat Classic 3
Puma 3
2

120
(6)
De La Salle (EBAL) Mateo Sandez 12 14-5 Temecula Valley Invite
Mid Cals
3

120
(7)
College Park (DAL) Jacob Quichocho 11 22-6 Bill Martell Invite 1
Kermit Bankson Invite 2
Puma Classic 4
DAL Championships 1
1

120
(8)
Willits (CMC) Geovani Bertolino 11 10-1 Puma Classic 5
league 1
1

120
(9)
Heritage (BVAL) Caleb Waller 12 26-11 Bill Martell Invite 4
Jim Root Classic 5
Kermit Bankson 3
San Ramon Valley Invite 4
BVAL champions 1
1

120 Arcata (HDNL) Marley Harris 11 26-9 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 5
Dennis Jensen Invite 2
North Coast Classic 2
Puma Classic 4
Ukiah 3
1

120 San Marin (MCAL) Jonathan Carmona 11 25-6 Green and Gold 4
Deets Winslow Invite 1
Snowden Memorial 3
Redwood Empire Classic 3
1

120 Maria Carrillo (NBL) Caleb Gaspar 11 22-14 Sutter Lions Invite 6
Puma Classic 6
1

120 Jesse Bethel (TCAL) Alexander Bonifacio 10 13-0 American Canyon Classic 1
Pirate Invitational 1
League Championship 1
1

120 American Canyon (VVAL) Zackary Raymond 10 11-5 1

120 Campolindo (DAL) Noah Hamaan 12 27-13 Bill Martell 5
Kermit Bankson Invite 4
DAL League Championships 2
2

120 Liberty (BVAL) Josh Gonzalez 12 26-9 Rod Gaines 1
Bill Martell Invite 1
Lou Bronzan 5
King of the Mat 2
San Ramon Valley Invite 8
2

120 Vallejo (TCAL) Omar Jaleel 10 26-6 League Championship 2
American Canyon Classic 6
Pirate Invitational 4
Snowden Memorial 5
COLT CLASSIC 7
2

120 Kelseyville (CMC) Colin Jensen 9 21-8 Dennis Jensen Invite 1
North Coast Classic 2
Redwood Empire Classic 4
2

120 Rancho Cotate (NBL) Lucas Anderson 10 16-11 Half Moon Bay 8
Green and Gold 6
Mat Classic 6
2

120 Fortuna (HDNL) Logan Krause 11 16-8 Battle at the Border 2
McKinleyville 3
NCS DUALS 2
Puma Classic
2

120 Casa Grande (VVAL) Sam Virkus 10 13-12 Rod Gaines 6
Green and Gold 6
Healdsburg Duals 3
2

120 San Leandro (WACC) Daniel Espinoza 10 10-11 2

120 Tamalpais (MCAL) Nico Vera-Buoncristiani 10 3-5 2

120 Clear Lake (CMC) Mohammad Akbari 10 26-16 Fort Bragg Tourney 3
DENNIS JENSEN 5
MICHAEL KROPPMAN 5
Jason White Memorial 3
3

120 Eureka (HDNL) Isaac Cook 10 25-12 Battle of the Border 4
McKinleyville Invitational 4
NorCal Beast 5
Sutter Lions Invite 4
Redwood Empire Classic 5
3

120 Las Lomas (DAL) Nikhil Roy 11 20-14 Bill Martell Invite 6
3

120 Cardinal Newman (NBL) Hunter Halkovich 11 18-10 3

120 Freedom (BVAL) Joaquin Garibay 10 16-17 Lou Bronzan 5
Puma Classic 4
3

120 Washington (MVAL) Haseeb Tarin 12 12-11 Redwood Rumble 4
Bay Area Invite 6
3

120 Petaluma (VVAL) Collin Ferrero 11 10-10 Healdsburg Duals 1
King of the Mat 7
Ukiah 6
3

120 Mt. Eden (WACC) John Rosendo 11 9-9 3

120 Redwood (MCAL) Jose Ordonez-Sifuentes 9 4-5 Bill Martell Invite
3

120 Dougherty Valley (EBAL) Weston Coble 11 22-11 Redwood Rumble 3
Bill Martell Invite 4
Kermit Bankson Invite 5
Puma Classic 6
4

120 Benicia (DAL) Brandon Martin 10 14-12 Freedom Duals 2
DAL League Championships 4
4

120 Montgomery (NBL) Jacob Carusone 11 13-3 Green and Gold 3
4

120 Amador Valley (EBAL) Schon Gonzales 9 20-21 Bay Area Invite 6
Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
5

120 Clayton Valley (DAL) Cade Talmadge 11 17-11 Lou Bronzon 6
Mat Classic 5
Pirate Invitational 3
5

120 Santa Rosa (NBL) Manuel Martinez-Cruz 11 5-5 5

120 Healdsburg (NBL) Logan Vallery 11 20-13 Green and Gold 5
Healdsburg Duals 3
Bianchini Memorial 6
King of the Mat 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

120 Alhambra (DAL) Joe Delacruz 10 11-16 Redwood Rumble 6
Pirate Invitational 2
Kermit Bankson 7
ALT-1

120 Pittsburg (BVAL) Carl Camarao 12 7-9 Pirate Invitational 5
BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

120 Del Norte (HDNL) Micah Malfavon 9 7-15 ALT-1

120 Dublin (EBAL) Maximilian Lwin 9 5-9 Pirate Invitational 4
ALT-1

120 Irvington (MVAL) Bernard Gardiner 10 5-11 ALT-1

120 Upper Lake (CMC) DONAVAN FERNANDEZ 9 1-2 ALT-1

120 Napa (VVAL) Jack Lucier 10 0-0 ALT-1

120 Monte Vista (EBAL) Pasha Salemi 10 5-16 ALT-2

120 Antioch (BVAL) Christian Davis 11 0-4 ALT-2

120 California (EBAL) John Haskell 9 6-6 ALT-3