North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

126

(53)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
126
(1)
Dublin (EBAL) Julian Victoria 11 31-6 Bay Area 1
Puma Classic 1
19th Annual Mat Classic 2
Kermit Bankson 1
MSJ 4
Zinkin Classic
1
4
(120)
126
(2)
James Logan (MVAL) Anthony Bernardo 11 15-4 Peninsula Invite 1
Curt Mettler Invite 2
Albany 1
1
7
126
(3)
Freedom (BVAL) Albert Truong 11 24-6 Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 2
Pat Lovell 4
1
5
(106)
126
(4)
Ukiah (NBL) Casey Aikman 10 26-9 Joe Rios 8
North Coast Classic 2
Puma Classic 2
1

126
(5)
De La Salle (EBAL) Zavion Fernandez 12 12-8 James Riddle Classic 4
Bianchini Memorial 3
Rumble for the Rig 8
2

126
(6)
Redwood (MCAL) Andrew Ji 12 35-13 Redwood Rumble 3
Hamada Invite 6
Bill Martell Invite 3
Joe Rios Memorial 8
Mat Classic 3
King of the Mat 3
MSJ
1

126
(7)
Kelseyville (CMC) Gabriel Ambriz 10 5-0 1

126
(8)
Del Norte (HDNL) Blake Allen 12 14-4 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 4
1

126
(9)
Amador Valley (EBAL) Luke Neely 11 25-10 Armijo Invitational 1
San Ramon Valley Invite 2
3

126 Albany (TCAL) Josh Ambrosio 10 23-15 Albany 6
1

126 Napa (VVAL) Benito Saldivar 11 23-11 Green & Gold 2
Mat Classic 5
1

126 Las Lomas (DAL) Cian Mullins 12 22-15 Bill Martell Invite 2
Mission San Jose 6
1

126 San Leandro (WACC) Samuel D'Antonio 10 11-5 1

126 Arcata (HDNL) Tyrell Clausen 11 19-9 Battle at the Border 3
McKinleyville Invitational 2
GP Winter Kickoff 2
Dennis Jensen Invite 2
2

126 Casa Grande (VVAL) Collin Hilliard 11 18-5 Rod Gaines 4
Green and Gold 1
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 2
2

126 Lower Lake (CMC) Tristin Day 12 17-6 Joe Rios Memorial
2

126 Antioch (BVAL) Mauricio Figureoa 10 16-7 Newark Rotary Ironman 1
Healdsburg Duals 1
Nor Cal beast in the North 8
Chris Snowden Memorial 2
San Ramon Valley Invite 3
2

126 Irvington (MVAL) Hezzy Crawford 11 15-9 Redwood Rumble 7
Lou Bronzan Invite 8
Kermit Bankson Invite 3
2

126 Northgate (DAL) Spencer Munoz 10 14-6 Puma Classic 3
2

126 Rancho Cotate (NBL) Dominic Rivera 12 14-6 Half Moon Bay 7
Lou Bronzan 4
Puma Classic 8
2

126 Sir Francis Drake (MCAL) Gage Smith 11 13-10 Deets Winslow Invite 6
Snowden Memorial 4
2

126 Jesse Bethel (TCAL) Davion Castro 9 13-7 Lou Encalada Invite 5
League Championship 2
Mission San Jose
2

126 Mt. Eden (WACC) Erik Malagon 12 1-1 2

126 Cloverdale (CMC) Ayal Fichtelberg 9 23-18 Fort Bragg Tourney 2
Dennis Jensen Invite 3
3

126 Justin Sienna (VVAL) Brandon Guiducci 9 21-8 American Canyon 2
Foundation Cup Duals 1
Deets Winslow Invite 1
Redwood Empire Classic 4
VVAL Championships 3
3

126 Liberty (BVAL) Antonio Minero 10 21-20 Rod Gaines 4
King of the Mat 4
San Ramon Valley Invite 3
3

126 Eureka (HDNL) Anthony Gioviannini 11 18-10 Battle of the Border 3
NorCal Beast 4
Sutter Lions Invite 5
North Coast Classic 5
Redwood Empire Classic 5
3

126 Ygnacio Valley (DAL) Jonathan Dang 11 12-4 Xmas Classic 2
Pirate Invitational
3

126 Mission San Jose (MVAL) Alex Sriprathum 10 12-7 3

126 Cardinal Newman (NBL) Manny Garcia 11 11-6 3

126 San Lorenzo (WACC) Daniel Duran 9 10-10 3

126 Terra Linda (MCAL) Enos Jimenez 11 3-3 MCAL Individuals 3
3

126 Maria Carrillo (NBL) Walt O'Brien 10 16-14 Sutter Lions Invite 4
Bill Martell Invite 5
4

126 San Ramon Valley (EBAL) James Woodley 11 11-8 Half Moon Bay 6
Kermit Bankson Invite 7
Jim Root Classic 4
4

126 Clayton Valley (DAL) Gavin Walker 10 7-10 4

126 Dougherty Valley (EBAL) Miles Coble 10 18-13 Kermit Bankson Invite 6
5

126 Berean Christian (DAL) Jacob Ledesma 9 17-13 DAL Championship 5
5

126 Analy (NBL) Zach Fogg 11 5-10 NBL Champs 5
5

126 Clear Lake (CMC) Hernan Romero 9 17-4 Fort Bragg Tourney 3
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
ALT-1

126 Castro Valley (WACC) Jonas Wong 11 15-11 ALT-1

126 Sonoma Valley (VVAL) Ean Schiffman 12 9-6 Deets Winslow Invite 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

126 San Marin (MCAL) Jonathan West 10 8-8 ALT-1

126 Monte Vista (EBAL) JT Nishikawa 9 8-9 San Ramon Valley Invite 8
ALT-1
(At Large Qualifier)

126 Healdsburg (NBL) Anthony Francis 9 5-7 ALT-1

126 Heritage (BVAL) levi Waller 9 4-4 ALT-1

126 Fortuna (HDNL) Gary Speir 9 2-10 NCS DUALS 3
ALT-1

126 Benicia (DAL) Myles McDavitt 11 0-0 ALT-1

126 Newark Memorial (MVAL) Justin Tran 11 0-0 ALT-1

126 Pittsburg (BVAL) Philip Magallanes 12 10-12 BVAL champions 5
ALT-2

126 Petaluma (VVAL) Zach Engler 11 10-9 Green and Gold 8
King of the Mat 7
Ukiah 6
ALT-2

126 Tamalpais (MCAL) Jaden Kauh 10 5-8 ALT-2

126 Foothill (EBAL) Lucas Bentley 11 3-12 ALT-2

126 Livermore (EBAL) Hunter Diemert 9 3-7 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
126
(1)
Dublin (EBAL) Julian Victoria 11 31-6 Bay Area 1
Puma Classic 1
19th Annual Mat Classic 2
Kermit Bankson 1
MSJ 4
Zinkin Classic
1
4
(120)
126
(2)
James Logan (MVAL) Anthony Bernardo 11 15-4 Peninsula Invite 1
Curt Mettler Invite 2
Albany 1
1
7
126
(3)
Freedom (BVAL) Albert Truong 11 24-6 Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 2
Pat Lovell 4
1
5
(106)
126
(4)
Ukiah (NBL) Casey Aikman 10 26-9 Joe Rios 8
North Coast Classic 2
Puma Classic 2
1

126
(5)
De La Salle (EBAL) Zavion Fernandez 12 12-8 James Riddle Classic 4
Bianchini Memorial 3
Rumble for the Rig 8
2

126
(6)
Redwood (MCAL) Andrew Ji 12 35-13 Redwood Rumble 3
Hamada Invite 6
Bill Martell Invite 3
Joe Rios Memorial 8
Mat Classic 3
King of the Mat 3
MSJ
1

126
(7)
Kelseyville (CMC) Gabriel Ambriz 10 5-0 1

126
(8)
Del Norte (HDNL) Blake Allen 12 14-4 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 4
1

126
(9)
Amador Valley (EBAL) Luke Neely 11 25-10 Armijo Invitational 1
San Ramon Valley Invite 2
3

126 Albany (TCAL) Josh Ambrosio 10 23-15 Albany 6
1

126 Napa (VVAL) Benito Saldivar 11 23-11 Green & Gold 2
Mat Classic 5
1

126 Las Lomas (DAL) Cian Mullins 12 22-15 Bill Martell Invite 2
Mission San Jose 6
1

126 San Leandro (WACC) Samuel D'Antonio 10 11-5 1

126 Arcata (HDNL) Tyrell Clausen 11 19-9 Battle at the Border 3
McKinleyville Invitational 2
GP Winter Kickoff 2
Dennis Jensen Invite 2
2

126 Casa Grande (VVAL) Collin Hilliard 11 18-5 Rod Gaines 4
Green and Gold 1
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 2
2

126 Lower Lake (CMC) Tristin Day 12 17-6 Joe Rios Memorial
2

126 Antioch (BVAL) Mauricio Figureoa 10 16-7 Newark Rotary Ironman 1
Healdsburg Duals 1
Nor Cal beast in the North 8
Chris Snowden Memorial 2
San Ramon Valley Invite 3
2

126 Irvington (MVAL) Hezzy Crawford 11 15-9 Redwood Rumble 7
Lou Bronzan Invite 8
Kermit Bankson Invite 3
2

126 Northgate (DAL) Spencer Munoz 10 14-6 Puma Classic 3
2

126 Rancho Cotate (NBL) Dominic Rivera 12 14-6 Half Moon Bay 7
Lou Bronzan 4
Puma Classic 8
2

126 Sir Francis Drake (MCAL) Gage Smith 11 13-10 Deets Winslow Invite 6
Snowden Memorial 4
2

126 Jesse Bethel (TCAL) Davion Castro 9 13-7 Lou Encalada Invite 5
League Championship 2
Mission San Jose
2

126 Mt. Eden (WACC) Erik Malagon 12 1-1 2

126 Cloverdale (CMC) Ayal Fichtelberg 9 23-18 Fort Bragg Tourney 2
Dennis Jensen Invite 3
3

126 Justin Sienna (VVAL) Brandon Guiducci 9 21-8 American Canyon 2
Foundation Cup Duals 1
Deets Winslow Invite 1
Redwood Empire Classic 4
VVAL Championships 3
3

126 Liberty (BVAL) Antonio Minero 10 21-20 Rod Gaines 4
King of the Mat 4
San Ramon Valley Invite 3
3

126 Eureka (HDNL) Anthony Gioviannini 11 18-10 Battle of the Border 3
NorCal Beast 4
Sutter Lions Invite 5
North Coast Classic 5
Redwood Empire Classic 5
3

126 Ygnacio Valley (DAL) Jonathan Dang 11 12-4 Xmas Classic 2
Pirate Invitational
3

126 Mission San Jose (MVAL) Alex Sriprathum 10 12-7 3

126 Cardinal Newman (NBL) Manny Garcia 11 11-6 3

126 San Lorenzo (WACC) Daniel Duran 9 10-10 3

126 Terra Linda (MCAL) Enos Jimenez 11 3-3 MCAL Individuals 3
3

126 Maria Carrillo (NBL) Walt O'Brien 10 16-14 Sutter Lions Invite 4
Bill Martell Invite 5
4

126 San Ramon Valley (EBAL) James Woodley 11 11-8 Half Moon Bay 6
Kermit Bankson Invite 7
Jim Root Classic 4
4

126 Clayton Valley (DAL) Gavin Walker 10 7-10 4

126 Dougherty Valley (EBAL) Miles Coble 10 18-13 Kermit Bankson Invite 6
5

126 Berean Christian (DAL) Jacob Ledesma 9 17-13 DAL Championship 5
5

126 Analy (NBL) Zach Fogg 11 5-10 NBL Champs 5
5

126 Clear Lake (CMC) Hernan Romero 9 17-4 Fort Bragg Tourney 3
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
ALT-1

126 Castro Valley (WACC) Jonas Wong 11 15-11 ALT-1

126 Sonoma Valley (VVAL) Ean Schiffman 12 9-6 Deets Winslow Invite 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

126 San Marin (MCAL) Jonathan West 10 8-8 ALT-1

126 Monte Vista (EBAL) JT Nishikawa 9 8-9 San Ramon Valley Invite 8
ALT-1
(At Large Qualifier)

126 Healdsburg (NBL) Anthony Francis 9 5-7 ALT-1

126 Heritage (BVAL) levi Waller 9 4-4 ALT-1

126 Fortuna (HDNL) Gary Speir 9 2-10 NCS DUALS 3
ALT-1

126 Benicia (DAL) Myles McDavitt 11 0-0 ALT-1

126 Newark Memorial (MVAL) Justin Tran 11 0-0 ALT-1

126 Pittsburg (BVAL) Philip Magallanes 12 10-12 BVAL champions 5
ALT-2

126 Petaluma (VVAL) Zach Engler 11 10-9 Green and Gold 8
King of the Mat 7
Ukiah 6
ALT-2

126 Tamalpais (MCAL) Jaden Kauh 10 5-8 ALT-2

126 Foothill (EBAL) Lucas Bentley 11 3-12 ALT-2

126 Livermore (EBAL) Hunter Diemert 9 3-7 ALT-3