North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

132

(54)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
132
(1)
De La Salle (EBAL) Gavin Fernandez 9 18-9 James Riddle Classic 1
Rumble for the Rig 4
Lou Encalada Invite 3
Mid Cals
Doc Buchanan
1

132
(2)
Dublin (EBAL) Dylan Pilger 12 33-4 Bay Area 1
MSJ Invitational 3
Puma Classic 1
19th Annual Mat Classic 1
Kermit Bankson 2
Pirate Invitational 1
Zinkin
2
6
(126)
132
(3)
Del Norte (HDNL) Chaz Harrison 11 30-5 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Tim Brown Memorial 8
North Coast Classic 1
Eagle Point 1
Redwood Empire Classic 1
1
7
(113)
132
(4)
Clayton Valley (DAL) Andre Dargani 10 18-6 Mat Classic 2
Pirate Invitational 2
San Ramon Valley Invite 3
CIT
1

132
(5)
Redwood (MCAL) Ben Olsan 11 36-9 Redwood Rumble 5
Hamada Invite
Bill Martell Invite 1
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 3
King of the Mat 3
Puma Classic 2
1

132
(6)
James Logan (MVAL) Ethan Yap 12 10-6 Peninsula Invite 4
MSJ Invitational 6
1

132
(7)
Amador Valley (EBAL) Donovan Lucente 12 8-4 ALT-1
(At Large Qualifier)
7
(120)
132
(8)
Ukiah (NBL) Charles Cliburn 11 32-10 Green and Gold 3
North Coast Classic 2
Puma Classic 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

132
(9)
Fortuna (HDNL) Micaiah Montalbin 11 22-9 Battle at the Border 3
North Coast Classic 3
Puma Classic 4
2

132 Justin Sienna (VVAL) Jacob Guiducci 11 30-8 Peninsula Invite 4
Green & Gold 2
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 1
Deets Winslow Invite 1
Armijo Invitational 2
Redwood Empire 4
VVAL Championships 1
1

132 Freedom (BVAL) Logan Corrion 10 27-10 Bay Area Invite 3
Lou Bronzan 7
Puma Classic 7
1

132 Arroyo (WACC) Christopher Yalung 12 19-10 Bay Area 57 5
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson Invite 4
San Ramon Valley Invite
1

132 Jesse Bethel (TCAL) Amari Hampton 11 17-4 American Canyon Classic 3
League Championship 1
Lou Encalada 0
1

132 Lower Lake (CMC) Pedro Garrido 11 16-6 Joe Rios Memorial
1

132 Montgomery (NBL) Raul Rosas 9 4-0 1

132 Clear Lake (CMC) Hayden Fowler 9 28-7 Fort Bragg Tourney 1
DENNIS JENSEN 1
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
2

132 Napa (VVAL) Axel Briseno 11 27-9 Green and Gold 3
Armijo Invitational 4
Mat Classic 7
Lou Encalada 7
2

132 Maria Carrillo (NBL) Lee O'Brien 10 23-13 Freedom 2
Bill Martell Invite 3
Healdsburg Duals 1
Sutter Lions Invite 5
2

132 Deer Valley (BVAL) Samuel Sosa 12 20-13 Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan 6
Pittsburg Invitational 6
Mat Classic 7
BVAL champions 2
2

132 San Leandro (WACC) Oscar Ivy 9 16-9 Bay Area Invite 5
2

132 Benicia (DAL) William Mclaughlin 10 12-17 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
DAL League Championships 2
2

132 Novato (MCAL) Nicholas Silva 11 11-12 2

132 Vallejo (TCAL) Ansey Figueroa 12 11-8 League Championship 2
American Canyon Classic 3
Snowden Memorial 4
2

132 Newark Memorial (MVAL) Diego Oliviarda 11 0-0 2

132 Upper Lake (CMC) Cody Banks 10 26-9 Dennis Jensen Invite 1
Puma Classic 5
3

132 Las Lomas (DAL) Julian Schmilinsky 11 23-14 Bill Martell Invite 4
San Ramon Valley Invite 7
3

132 American Canyon (VVAL) Devin Garingarao 11 22-10 Vista Del Lago 4
American Canyon Classic 2
King of the Mat 5
3

132 Healdsburg (NBL) Dalton Ortiz 11 22-15 Healdsburg Duals 2
Puma Classic 8
3

132 California (EBAL) Conner Gabe 10 16-7 Bay Area Invite 2
Mat Classic 5
3

132 Liberty (BVAL) Julian Scott 10 15-18 King of the Mat 7
3

132 Eureka (HDNL) Chance Wright 10 14-10 3

132 Mission San Jose (MVAL) Nikos Kalekos 9 14-7 3

132 Castro Valley (WACC) Dean Nguyen 12 4-4 3

132 San Marin (MCAL) Daniel Ghanbarzadeh 10 3-9 3

132 San Ramon Valley (EBAL) Isaiah Lee 10 20-9 Half Moon Bay 7
Jim Root Classic 5
Kermit Bankson 3
San Ramon Valley Invite 2
4

132 Berean Christian (DAL) Aiden Brose 11 17-9 DAL Championship 4
4

132 Cardinal Newman (NBL) Dimitri Tannous 11 14-12 Bill Martell 3
4

132 Foothill (EBAL) Patrick Francisco 11 12-9 Redwood Rumble 4
5

132 Alhambra (DAL) Myles Darrah 9 4-11 DAL Championships 5
5

132 Elsie Allen (NBL) Bryan Arrieta 9 0-0 5

132 Petaluma (VVAL) Colin Sanders 10 10-7 Healdsburg Duals 3
Green and Gold 7
Deets Winslow Invite
ALT-1

132 Berkeley (WACC) Youssef Morsy 11 7-10 ALT-1

132 Ygnacio Valley (DAL) Josue Torres 10 7-7 Xmas Classic 3
ALT-1

132 Arcata (HDNL) Gabriel Ramos 10 5-15 ALT-1

132 Antioch (BVAL) Emiliano Figureoa 10 4-2 Newark Rotary Ironman 3
Healdsburg Duals 3
ALT-1

132 Tamalpais (MCAL) Lukas Plotts 9 2-3 ALT-1

132 American (MVAL) Nate Beddingfield 9 2-2 ALT-1

132 Willits (CMC) Owen Sebastian 12 2-2 ALT-1

132 Granada (EBAL) Eddy Garcia 12 16-21 ALT-2

132 Heritage (BVAL) Andrew Wagenaar 11 7-10 ALT-2

132 Piner (NBL) Dylan Mey 12 3-7 ALT-2

132 Casa Grande (VVAL) Tim Vestnys 10 0-0 ALT-2

132 Pittsburg (BVAL) Sebastian Diaz 12 3-5 ALT-3

132 Livermore (EBAL) Jonah Andrus 9 2-3 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
132
(1)
De La Salle (EBAL) Gavin Fernandez 9 18-9 James Riddle Classic 1
Rumble for the Rig 4
Lou Encalada Invite 3
Mid Cals
Doc Buchanan
1

132
(2)
Dublin (EBAL) Dylan Pilger 12 33-4 Bay Area 1
MSJ Invitational 3
Puma Classic 1
19th Annual Mat Classic 1
Kermit Bankson 2
Pirate Invitational 1
Zinkin
2
6
(126)
132
(3)
Del Norte (HDNL) Chaz Harrison 11 30-5 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Tim Brown Memorial 8
North Coast Classic 1
Eagle Point 1
Redwood Empire Classic 1
1
7
(113)
132
(4)
Clayton Valley (DAL) Andre Dargani 10 18-6 Mat Classic 2
Pirate Invitational 2
San Ramon Valley Invite 3
CIT
1

132
(5)
Redwood (MCAL) Ben Olsan 11 36-9 Redwood Rumble 5
Hamada Invite
Bill Martell Invite 1
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 3
King of the Mat 3
Puma Classic 2
1

132
(6)
James Logan (MVAL) Ethan Yap 12 10-6 Peninsula Invite 4
MSJ Invitational 6
1

132
(7)
Amador Valley (EBAL) Donovan Lucente 12 8-4 ALT-1
(At Large Qualifier)
7
(120)
132
(8)
Ukiah (NBL) Charles Cliburn 11 32-10 Green and Gold 3
North Coast Classic 2
Puma Classic 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

132
(9)
Fortuna (HDNL) Micaiah Montalbin 11 22-9 Battle at the Border 3
North Coast Classic 3
Puma Classic 4
2

132 Justin Sienna (VVAL) Jacob Guiducci 11 30-8 Peninsula Invite 4
Green & Gold 2
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 1
Deets Winslow Invite 1
Armijo Invitational 2
Redwood Empire 4
VVAL Championships 1
1

132 Freedom (BVAL) Logan Corrion 10 27-10 Bay Area Invite 3
Lou Bronzan 7
Puma Classic 7
1

132 Arroyo (WACC) Christopher Yalung 12 19-10 Bay Area 57 5
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson Invite 4
San Ramon Valley Invite
1

132 Jesse Bethel (TCAL) Amari Hampton 11 17-4 American Canyon Classic 3
League Championship 1
Lou Encalada 0
1

132 Lower Lake (CMC) Pedro Garrido 11 16-6 Joe Rios Memorial
1

132 Montgomery (NBL) Raul Rosas 9 4-0 1

132 Clear Lake (CMC) Hayden Fowler 9 28-7 Fort Bragg Tourney 1
DENNIS JENSEN 1
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
2

132 Napa (VVAL) Axel Briseno 11 27-9 Green and Gold 3
Armijo Invitational 4
Mat Classic 7
Lou Encalada 7
2

132 Maria Carrillo (NBL) Lee O'Brien 10 23-13 Freedom 2
Bill Martell Invite 3
Healdsburg Duals 1
Sutter Lions Invite 5
2

132 Deer Valley (BVAL) Samuel Sosa 12 20-13 Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan 6
Pittsburg Invitational 6
Mat Classic 7
BVAL champions 2
2

132 San Leandro (WACC) Oscar Ivy 9 16-9 Bay Area Invite 5
2

132 Benicia (DAL) William Mclaughlin 10 12-17 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
DAL League Championships 2
2

132 Novato (MCAL) Nicholas Silva 11 11-12 2

132 Vallejo (TCAL) Ansey Figueroa 12 11-8 League Championship 2
American Canyon Classic 3
Snowden Memorial 4
2

132 Newark Memorial (MVAL) Diego Oliviarda 11 0-0 2

132 Upper Lake (CMC) Cody Banks 10 26-9 Dennis Jensen Invite 1
Puma Classic 5
3

132 Las Lomas (DAL) Julian Schmilinsky 11 23-14 Bill Martell Invite 4
San Ramon Valley Invite 7
3

132 American Canyon (VVAL) Devin Garingarao 11 22-10 Vista Del Lago 4
American Canyon Classic 2
King of the Mat 5
3

132 Healdsburg (NBL) Dalton Ortiz 11 22-15 Healdsburg Duals 2
Puma Classic 8
3

132 California (EBAL) Conner Gabe 10 16-7 Bay Area Invite 2
Mat Classic 5
3

132 Liberty (BVAL) Julian Scott 10 15-18 King of the Mat 7
3

132 Eureka (HDNL) Chance Wright 10 14-10 3

132 Mission San Jose (MVAL) Nikos Kalekos 9 14-7 3

132 Castro Valley (WACC) Dean Nguyen 12 4-4 3

132 San Marin (MCAL) Daniel Ghanbarzadeh 10 3-9 3

132 San Ramon Valley (EBAL) Isaiah Lee 10 20-9 Half Moon Bay 7
Jim Root Classic 5
Kermit Bankson 3
San Ramon Valley Invite 2
4

132 Berean Christian (DAL) Aiden Brose 11 17-9 DAL Championship 4
4

132 Cardinal Newman (NBL) Dimitri Tannous 11 14-12 Bill Martell 3
4

132 Foothill (EBAL) Patrick Francisco 11 12-9 Redwood Rumble 4
5

132 Alhambra (DAL) Myles Darrah 9 4-11 DAL Championships 5
5

132 Elsie Allen (NBL) Bryan Arrieta 9 0-0 5

132 Petaluma (VVAL) Colin Sanders 10 10-7 Healdsburg Duals 3
Green and Gold 7
Deets Winslow Invite
ALT-1

132 Berkeley (WACC) Youssef Morsy 11 7-10 ALT-1

132 Ygnacio Valley (DAL) Josue Torres 10 7-7 Xmas Classic 3
ALT-1

132 Arcata (HDNL) Gabriel Ramos 10 5-15 ALT-1

132 Antioch (BVAL) Emiliano Figureoa 10 4-2 Newark Rotary Ironman 3
Healdsburg Duals 3
ALT-1

132 Tamalpais (MCAL) Lukas Plotts 9 2-3 ALT-1

132 American (MVAL) Nate Beddingfield 9 2-2 ALT-1

132 Willits (CMC) Owen Sebastian 12 2-2 ALT-1

132 Granada (EBAL) Eddy Garcia 12 16-21 ALT-2

132 Heritage (BVAL) Andrew Wagenaar 11 7-10 ALT-2

132 Piner (NBL) Dylan Mey 12 3-7 ALT-2

132 Casa Grande (VVAL) Tim Vestnys 10 0-0 ALT-2

132 Pittsburg (BVAL) Sebastian Diaz 12 3-5 ALT-3

132 Livermore (EBAL) Jonah Andrus 9 2-3 ALT-3