North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

138

(50)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
138
(1)
Benicia (DAL) Basil Othman 12 33-4 Freedom Duals 2
Pat Lovell 2
Doc Buchanan
Tim Brown Memorial 2
Mission SJ 1
1
3
(132)
138
(2)
Granada (EBAL) Jackson Morgan 10 38-11 James Riddle Classic 3
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 1
Mid Cals 4
1

138
(3)
Fortuna (HDNL) Andrew Hansen 12 30-4 Battle of the Border 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Puma Classic 2
Redwood Empire Classic 2
NCS DUALS 2
1

138
(4)
Casa Grande (VVAL) Ryan Naugle 10 30-6 Rod Gaines 2
Healdsburg Duals 1
Deets Winslow 1
King of the Mat 1
Lou Encalada Invite 2
Nor Cal Beast 5
Green & Gold 2
1

138
(5)
Clayton Valley (DAL) Casey Strand 11 24-6 Pirate Invitational 1
Mat Classic 3
San Ramon Valley Invite 1
Mission SJ Invitational 6
2

138
(6)
De La Salle (EBAL) Conor Sweeney 11 23-15 Lou Bronzan Invite 1
Snowden Memorial 1
Bianchini Memorial 2
Lou Encalada 5
Rumble for the Rig 7
Temecula Valley Invite
2

138
(7)
Washington (MVAL) Nicholas Barajas 10 32-8 Redwood Rumble 3
Bay Area Invite 2
Lou Bronzan 4
Mat Classic 4
Overfelt Classic 5
Newark Rotary Ironman 2
1

138
(8)
Castro Valley (WACC) Dylan Vanerwegen 12 26-9 Bay Area 57 2
Xmas Classic 1
Puma 3
1

138
(9)
San Ramon Valley (EBAL) Sami Barakat 11 20-9 Half Moon Bay 4
Lou Bronzan 4
Jim Root Classic 2
San Ramon Valley Invite 2
3

138 Cardinal Newman (NBL) Eric Scrivanich 12 19-10 Peninsula Invite 7
Bill Martell Invite 2
Redwood Empire Classic 6
1

138 Liberty (BVAL) Francis Ricigliano 11 11-11 King of the Mat 4
1

138 Redwood (MCAL) Muhammad Adde 11 8-15 Redwood Rumble
Hamada Invite
Bill Martell Invite
Joe Rios Memorial
Mat Classic
1

138 Willits (CMC) ethan Ferguson 12 2-0 league 1
1

138 Hercules (TCAL) Rex Gonzaga 12 0-0 1

138 Del Norte (HDNL) Nolan Ridgley 12 24-13 Battle at the Border 4
McKinleyville Invitational 3
North Coast Classic 4
Redwood Empire Classic 4
2

138 Petaluma (VVAL) Lukas Bettencourt 11 24-10 Green & Gold 3
Lou Bronzan 5
Pittsburg Invitational 2
Tim Brown Memorial
San Ramon Valley Invite 3
Redwood Empire Classic JV 5
2

138 Mission San Jose (MVAL) Vincent Chen 12 18-8 2

138 Windsor (NBL) Kaeden Timmins 9 14-12 King of the Mat 4
2

138 Antioch (BVAL) Diego Figureoa 12 14-6 Healdsburg Duals 3
Newark Rotary Ironman 3
Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
2

138 St. Patrick St. Vincent (TCAL) Isaiah Ruiz 9 13-11 2

138 Lower Lake (CMC) Kevin Atrisco 10 9-12 2

138 San Leandro (WACC) Easton Jackson 10 9-11 2

138 San Marin (MCAL) Sean Jossart 9 0-0 2

138 Clear Lake (CMC) Elijah Alvarez 10 31-10 Fort Bragg Tourney 2
DENNIS JENSEN 2
MICHAEL KROPPMAN 1
Jason White Memorial 3
3

138 Northgate (DAL) Jake Trees 12 31-15 Bill Martell Invite 5
Holiday Classic 7
Puma Classic 4
3

138 Ukiah (NBL) Victor Alonso 11 21-22 Redwood Rumble 7
Green and Gold 7
North Coast Classic 5
3

138 Freedom (BVAL) Zach Hammerschmidt 12 20-10 Lou Bronzan Invite 3
Puma Classic 6
3

138 Arroyo (WACC) Jaiden Fabros 11 19-10 Bay Area 57
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson Invite 7
San Ramon Valley Invite 8
MSJ Invitational
3

138 Hoopa (HDNL) Jason Marshall 9 18-10 McKinleyville Invitational 4
Pirate Invitational 3
Nor Cal Beast
Deets Winslow Invite 2
PUMA CLASSIC
3

138 Napa (VVAL) Manuel Infante 11 9-10 3

138 James Logan (MVAL) Josh Galang 11 9-10 3

138 Tamalpais (MCAL) Finn Shalhoup 10 3-8 3

138 Healdsburg (NBL) Aiden Bernard 11 16-16 King of the Mat 5
Puma Classic 6
4

138 California (EBAL) Itay Udler 11 12-9 4

138 Alhambra (DAL) Nate Flores 11 6-16 DAL Championships 4
4

138 Dublin (EBAL) Dakodah Hazen 10 22-12 Bay Area
Lou Bronzan 7
Pirate Invitational 2
19th Annual Mat Classic 5
Kermit Bankson 3
Mission San Jose
5

138 Las Lomas (DAL) Zander Walker 9 2-6 5

138 Rancho Cotate (NBL) Antonio Mancilla 12 1-0 5

138 Eureka (HDNL) Inder Singh 12 24-11 Battle of the Border 2
McKinleyville Invitational 2
North Coast Classic 3
Redwood Empire Classic 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

138 Upper Lake (CMC) ROBERT HARPER 10 16-18 Lou Bronzan Invite 7
ALT-1

138 San Lorenzo (WACC) Isaiah Morales 12 14-10 ALT-1

138 Amador Valley (EBAL) Owen Boyce 12 12-14 Bay Area Invite 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

138 Vallejo (TCAL) Jonathan Alatorre 11 10-6 League Championship 3
ALT-1

138 Deer Valley (BVAL) Daniel Galvez 11 6-8 BVAL champions 4
ALT-1

138 Terra Linda (MCAL) Trinidad Gallegos 10 1-4 MCAL Individuals 4
ALT-1

138 Newark Memorial (MVAL) Evan Gallegos 10 0-0 ALT-1

138 American Canyon (VVAL) Matt Ruiz 11 0-0 ALT-1

138 Sonoma Valley (VVAL) Owen Brown 11 4-11 ALT-2

138 Livermore (EBAL) Jason Thompson 10 2-12 ALT-2

138 Arcata (HDNL) Elisha Green 9 0-0 ALT-2

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
138
(1)
Benicia (DAL) Basil Othman 12 33-4 Freedom Duals 2
Pat Lovell 2
Doc Buchanan
Tim Brown Memorial 2
Mission SJ 1
1
3
(132)
138
(2)
Granada (EBAL) Jackson Morgan 10 38-11 James Riddle Classic 3
Joe Rios Memorial 3
Mat Classic 1
Mid Cals 4
1

138
(3)
Fortuna (HDNL) Andrew Hansen 12 30-4 Battle of the Border 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Puma Classic 2
Redwood Empire Classic 2
NCS DUALS 2
1

138
(4)
Casa Grande (VVAL) Ryan Naugle 10 30-6 Rod Gaines 2
Healdsburg Duals 1
Deets Winslow 1
King of the Mat 1
Lou Encalada Invite 2
Nor Cal Beast 5
Green & Gold 2
1

138
(5)
Clayton Valley (DAL) Casey Strand 11 24-6 Pirate Invitational 1
Mat Classic 3
San Ramon Valley Invite 1
Mission SJ Invitational 6
2

138
(6)
De La Salle (EBAL) Conor Sweeney 11 23-15 Lou Bronzan Invite 1
Snowden Memorial 1
Bianchini Memorial 2
Lou Encalada 5
Rumble for the Rig 7
Temecula Valley Invite
2

138
(7)
Washington (MVAL) Nicholas Barajas 10 32-8 Redwood Rumble 3
Bay Area Invite 2
Lou Bronzan 4
Mat Classic 4
Overfelt Classic 5
Newark Rotary Ironman 2
1

138
(8)
Castro Valley (WACC) Dylan Vanerwegen 12 26-9 Bay Area 57 2
Xmas Classic 1
Puma 3
1

138
(9)
San Ramon Valley (EBAL) Sami Barakat 11 20-9 Half Moon Bay 4
Lou Bronzan 4
Jim Root Classic 2
San Ramon Valley Invite 2
3

138 Cardinal Newman (NBL) Eric Scrivanich 12 19-10 Peninsula Invite 7
Bill Martell Invite 2
Redwood Empire Classic 6
1

138 Liberty (BVAL) Francis Ricigliano 11 11-11 King of the Mat 4
1

138 Redwood (MCAL) Muhammad Adde 11 8-15 Redwood Rumble
Hamada Invite
Bill Martell Invite
Joe Rios Memorial
Mat Classic
1

138 Willits (CMC) ethan Ferguson 12 2-0 league 1
1

138 Hercules (TCAL) Rex Gonzaga 12 0-0 1

138 Del Norte (HDNL) Nolan Ridgley 12 24-13 Battle at the Border 4
McKinleyville Invitational 3
North Coast Classic 4
Redwood Empire Classic 4
2

138 Petaluma (VVAL) Lukas Bettencourt 11 24-10 Green & Gold 3
Lou Bronzan 5
Pittsburg Invitational 2
Tim Brown Memorial
San Ramon Valley Invite 3
Redwood Empire Classic JV 5
2

138 Mission San Jose (MVAL) Vincent Chen 12 18-8 2

138 Windsor (NBL) Kaeden Timmins 9 14-12 King of the Mat 4
2

138 Antioch (BVAL) Diego Figureoa 12 14-6 Healdsburg Duals 3
Newark Rotary Ironman 3
Pittsburg Invitational 3
San Ramon Valley Invite 5
2

138 St. Patrick St. Vincent (TCAL) Isaiah Ruiz 9 13-11 2

138 Lower Lake (CMC) Kevin Atrisco 10 9-12 2

138 San Leandro (WACC) Easton Jackson 10 9-11 2

138 San Marin (MCAL) Sean Jossart 9 0-0 2

138 Clear Lake (CMC) Elijah Alvarez 10 31-10 Fort Bragg Tourney 2
DENNIS JENSEN 2
MICHAEL KROPPMAN 1
Jason White Memorial 3
3

138 Northgate (DAL) Jake Trees 12 31-15 Bill Martell Invite 5
Holiday Classic 7
Puma Classic 4
3

138 Ukiah (NBL) Victor Alonso 11 21-22 Redwood Rumble 7
Green and Gold 7
North Coast Classic 5
3

138 Freedom (BVAL) Zach Hammerschmidt 12 20-10 Lou Bronzan Invite 3
Puma Classic 6
3

138 Arroyo (WACC) Jaiden Fabros 11 19-10 Bay Area 57
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson Invite 7
San Ramon Valley Invite 8
MSJ Invitational
3

138 Hoopa (HDNL) Jason Marshall 9 18-10 McKinleyville Invitational 4
Pirate Invitational 3
Nor Cal Beast
Deets Winslow Invite 2
PUMA CLASSIC
3

138 Napa (VVAL) Manuel Infante 11 9-10 3

138 James Logan (MVAL) Josh Galang 11 9-10 3

138 Tamalpais (MCAL) Finn Shalhoup 10 3-8 3

138 Healdsburg (NBL) Aiden Bernard 11 16-16 King of the Mat 5
Puma Classic 6
4

138 California (EBAL) Itay Udler 11 12-9 4

138 Alhambra (DAL) Nate Flores 11 6-16 DAL Championships 4
4

138 Dublin (EBAL) Dakodah Hazen 10 22-12 Bay Area
Lou Bronzan 7
Pirate Invitational 2
19th Annual Mat Classic 5
Kermit Bankson 3
Mission San Jose
5

138 Las Lomas (DAL) Zander Walker 9 2-6 5

138 Rancho Cotate (NBL) Antonio Mancilla 12 1-0 5

138 Eureka (HDNL) Inder Singh 12 24-11 Battle of the Border 2
McKinleyville Invitational 2
North Coast Classic 3
Redwood Empire Classic 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

138 Upper Lake (CMC) ROBERT HARPER 10 16-18 Lou Bronzan Invite 7
ALT-1

138 San Lorenzo (WACC) Isaiah Morales 12 14-10 ALT-1

138 Amador Valley (EBAL) Owen Boyce 12 12-14 Bay Area Invite 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

138 Vallejo (TCAL) Jonathan Alatorre 11 10-6 League Championship 3
ALT-1

138 Deer Valley (BVAL) Daniel Galvez 11 6-8 BVAL champions 4
ALT-1

138 Terra Linda (MCAL) Trinidad Gallegos 10 1-4 MCAL Individuals 4
ALT-1

138 Newark Memorial (MVAL) Evan Gallegos 10 0-0 ALT-1

138 American Canyon (VVAL) Matt Ruiz 11 0-0 ALT-1

138 Sonoma Valley (VVAL) Owen Brown 11 4-11 ALT-2

138 Livermore (EBAL) Jason Thompson 10 2-12 ALT-2

138 Arcata (HDNL) Elisha Green 9 0-0 ALT-2