North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

145

(55)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
145
(1)
Livermore (EBAL) Timothy Cowan 10 30-8 Freedom Duals 1
Bay Area 1
Zinkin Classic 8
Pat Lovell 1
Doc Buchanan
MidCals 6
Mission San Jose 2
1

145
(2)
Castro Valley (WACC) Kristopher Darrin 12 18-7 Puma Classic 1
Mission San Jose 6
ALT-1
(At Large Qualifier)
4
(152)
145
(3)
Del Norte (HDNL) Skyler Moore 12 32-3 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
Eagle Point 1
1
5
(126)
145
(4)
James Logan (MVAL) Alex Monela 12 20-8 Peninsula Invite 2
Curt Mettler Invite 2
Joe Rios Memorial 8
1

145
(5)
Ukiah (NBL) Taj Capri 11 32-10 Redwood Rumble 2
Chukchansi Invite 5
Green and Gold 2
Joe Rios 5
Tim Brown Memorial 5
1

145
(6)
Granada (EBAL) Naeem Salemi 10 28-17 2

145
(7)
De La Salle (EBAL) Aiden Linder 11 22-17 Snowden Memorial 1
Lou Bronzan Invite 3
Lou Encalada Invite 4
James Riddle Classic 7
Rumble for the Rig 8
Temecula Valley Invite
4

145
(8)
Petaluma (VVAL) Nathan Corwin 10 17-6 Pirate Invitational 3
Deets Winslow 4
King of the Mat 3
Ukiah 5
1

145
(9)
Liberty (BVAL) Evan Griffiths 11 23-8 Rod Gaines 3
Bill Martell 4
Lou Bronzan Invite 7
King of the Mat 2
1

145 Clayton Valley (DAL) Anthony Hall 11 24-14 Redwood Rumble 5
Lou Bronzan 5
Bill Martell 3
San Ramon Valley Invite 4
1

145 San Marin (MCAL) Fabian Carmona 12 24-9 GREEN & GOLD
Deets Winslow Invite 3
Chris Snowden Memorial 3
Redwood Empire Classic 6
1

145 Lower Lake (CMC) Gilberto Orozco 12 18-12 Dennis Jensen Invite 2
1

145 Jesse Bethel (TCAL) Isaiah Williams 11 12-7 American Canyon Classic 2
King of the Mat 5
Lou Encalada
Mission San Jose
League Championship 1
Pirate Invitational 1
1

145 San Leandro (WACC) Bilal Abushi 10 6-5 1

145 Northgate (DAL) Francisco Espinoza 12 26-10 Bill Martell Invite 4
Mat Classic 3
Holiday Classic 7
Puma Classic 7
2

145 Heritage (BVAL) Harrison Garcia 12 24-14 Bill Martell Invite 4
Lou Bronzon 6
Jim Root Classic 6
Kermit Bankson Invite 2
BVAL champions 2
2

145 Washington (MVAL) Alex Ponce 12 19-8 Redwood Rumble 3
Mat Classic 6
Overfelt Classic 5
2

145 Napa (VVAL) Robert Gomez 11 17-14 2

145 Eureka (HDNL) Igyann Jimenez 12 16-15 Battle of the Border 5
McKinleyville Invitational 4
North Coast Classic 5
2

145 Redwood (MCAL) Alec Winterhalter 10 8-11 Green and Gold 7
Joe Rios Memorial
King of the Mat
2

145 Arroyo (WACC) Julian Garcia 11 5-12 Bay Area 57
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson 5
San Ramon Valley Invite
2

145 Cardinal Newman (NBL) Clayton Utter 11 3-3 2

145 Willits (CMC) gage parker 12 1-1 2

145 Hercules (TCAL) Julius Gutierrez 12 0-0 Kermit Bankson 1
2

145 Kelseyville (CMC) Jacob Jensen 11 27-7 McKinleyville 3
Dennis Jensen Invite 3
North Coast Classic 4
3

145 Benicia (DAL) Michael Jimenez 12 20-9 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
3

145 California (EBAL) Mikale Melaku 11 19-9 Bay Area Invite 3
Xmas Classic 3
3

145 St. Bernard (HDNL) Grant Omey 9 17-11 Dennis Jensen (pools) 1
Dennis Jensen Invite 5
Bulldog Classic 2
3

145 Mission San Jose (MVAL) William Tom 12 16-9 3

145 Sonoma Valley (VVAL) Zander Casillas 12 14-9 Deets Winslow Invite 2
King of the Mat 3
Lou Encalada Invite 6
3

145 Antioch (BVAL) Jeremy Bookout 10 14-9 Newark Rotary Ironman 4
Healdsburg Duals 3
Nor Cal beast in the North 8
Chris Snowden Memorial 6
San Ramon Valley Invite 5
3

145 San Lorenzo (WACC) Issac Zhang 9 7-7 3

145 Terra Linda (MCAL) Benjamin Kan 11 5-3 Kroppman Memorial 1
MCAL Individuals 3
3

145 El Molino (NBL) Zavier Grech 11 0-0 Dennis Jensen Invite 2
3

145 Rancho Cotate (NBL) Tyler Nixon 9 15-10 Snowden Memorial 3
Puma Classic 7
4

145 Las Lomas (DAL) Kobe Good 11 9-16 Bill Martell Invite 5
4

145 Berean Christian (DAL) heejoon Shin 11 25-11 DAL Championship 5
5

145 Dougherty Valley (EBAL) Masoud Khugiani 12 7-3 Kermit Bankson Invite 6
5

145 Maria Carrillo (NBL) Tyler Monacco 11 3-5 5

145 Clear Lake (CMC) Liam Davis 9 24-10 DENNIS JENSEN 4
MICHAEL KROPPMAN 6
Jason White Memorial 1
Redwood Empire Classic 2
ALT-1

145 Pinole (TCAL) Samuel Bressie 12 21-12 ALT-1

145 Casa Grande (VVAL) Joe McGuire 12 17-15 Rod Gaines 2
Green and Gold 6
Healdsburg Duals 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

145 Elsie Allen (NBL) Kevin Venegas 12 11-10 King of the Mat 5
ALT-1

145 San Ramon Valley (EBAL) Owen Glantz 10 8-10 Kermit Bankson 7
ALT-1

145 Campolindo (DAL) walker Johnson 10 4-13 DAL League Championships 6
ALT-1

145 Pittsburg (BVAL) Karl Compton 10 3-9 BVAL champions 4
ALT-1

145 Tamalpais (MCAL) James Tollen 9 2-2 ALT-1

145 Fortuna (HDNL) Hunter Ciarabellini 11 0-0 ALT-1

145 Newark Memorial (MVAL) Anthony Osorio 12 0-0 ALT-1

145 Freedom (BVAL) Jasiah Rivera 11 11-16 Puma Classic 7
ALT-2

145 Dublin (EBAL) Anubhav Boparai 12 3-5 ALT-2

145 Novato (MCAL) Moises Gallegos Garcia 10 2-10 ALT-2

145 Arcata (HDNL) Skyler Westfall 9 0-0 ALT-2

145 Monte Vista (EBAL) Ethan Veuve 9 7-10 San Ramon Valley Invite 8
ALT-3

145 Vintage (VVAL) Parker Hurst 9 0-0 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
145
(1)
Livermore (EBAL) Timothy Cowan 10 30-8 Freedom Duals 1
Bay Area 1
Zinkin Classic 8
Pat Lovell 1
Doc Buchanan
MidCals 6
Mission San Jose 2
1

145
(2)
Castro Valley (WACC) Kristopher Darrin 12 18-7 Puma Classic 1
Mission San Jose 6
ALT-1
(At Large Qualifier)
4
(152)
145
(3)
Del Norte (HDNL) Skyler Moore 12 32-3 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 1
GP Winter Kickoff 3
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
Eagle Point 1
1
5
(126)
145
(4)
James Logan (MVAL) Alex Monela 12 20-8 Peninsula Invite 2
Curt Mettler Invite 2
Joe Rios Memorial 8
1

145
(5)
Ukiah (NBL) Taj Capri 11 32-10 Redwood Rumble 2
Chukchansi Invite 5
Green and Gold 2
Joe Rios 5
Tim Brown Memorial 5
1

145
(6)
Granada (EBAL) Naeem Salemi 10 28-17 2

145
(7)
De La Salle (EBAL) Aiden Linder 11 22-17 Snowden Memorial 1
Lou Bronzan Invite 3
Lou Encalada Invite 4
James Riddle Classic 7
Rumble for the Rig 8
Temecula Valley Invite
4

145
(8)
Petaluma (VVAL) Nathan Corwin 10 17-6 Pirate Invitational 3
Deets Winslow 4
King of the Mat 3
Ukiah 5
1

145
(9)
Liberty (BVAL) Evan Griffiths 11 23-8 Rod Gaines 3
Bill Martell 4
Lou Bronzan Invite 7
King of the Mat 2
1

145 Clayton Valley (DAL) Anthony Hall 11 24-14 Redwood Rumble 5
Lou Bronzan 5
Bill Martell 3
San Ramon Valley Invite 4
1

145 San Marin (MCAL) Fabian Carmona 12 24-9 GREEN & GOLD
Deets Winslow Invite 3
Chris Snowden Memorial 3
Redwood Empire Classic 6
1

145 Lower Lake (CMC) Gilberto Orozco 12 18-12 Dennis Jensen Invite 2
1

145 Jesse Bethel (TCAL) Isaiah Williams 11 12-7 American Canyon Classic 2
King of the Mat 5
Lou Encalada
Mission San Jose
League Championship 1
Pirate Invitational 1
1

145 San Leandro (WACC) Bilal Abushi 10 6-5 1

145 Northgate (DAL) Francisco Espinoza 12 26-10 Bill Martell Invite 4
Mat Classic 3
Holiday Classic 7
Puma Classic 7
2

145 Heritage (BVAL) Harrison Garcia 12 24-14 Bill Martell Invite 4
Lou Bronzon 6
Jim Root Classic 6
Kermit Bankson Invite 2
BVAL champions 2
2

145 Washington (MVAL) Alex Ponce 12 19-8 Redwood Rumble 3
Mat Classic 6
Overfelt Classic 5
2

145 Napa (VVAL) Robert Gomez 11 17-14 2

145 Eureka (HDNL) Igyann Jimenez 12 16-15 Battle of the Border 5
McKinleyville Invitational 4
North Coast Classic 5
2

145 Redwood (MCAL) Alec Winterhalter 10 8-11 Green and Gold 7
Joe Rios Memorial
King of the Mat
2

145 Arroyo (WACC) Julian Garcia 11 5-12 Bay Area 57
Lou Bronzan
19th Annual Mat Classic
Kermit Bankson 5
San Ramon Valley Invite
2

145 Cardinal Newman (NBL) Clayton Utter 11 3-3 2

145 Willits (CMC) gage parker 12 1-1 2

145 Hercules (TCAL) Julius Gutierrez 12 0-0 Kermit Bankson 1
2

145 Kelseyville (CMC) Jacob Jensen 11 27-7 McKinleyville 3
Dennis Jensen Invite 3
North Coast Classic 4
3

145 Benicia (DAL) Michael Jimenez 12 20-9 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
3

145 California (EBAL) Mikale Melaku 11 19-9 Bay Area Invite 3
Xmas Classic 3
3

145 St. Bernard (HDNL) Grant Omey 9 17-11 Dennis Jensen (pools) 1
Dennis Jensen Invite 5
Bulldog Classic 2
3

145 Mission San Jose (MVAL) William Tom 12 16-9 3

145 Sonoma Valley (VVAL) Zander Casillas 12 14-9 Deets Winslow Invite 2
King of the Mat 3
Lou Encalada Invite 6
3

145 Antioch (BVAL) Jeremy Bookout 10 14-9 Newark Rotary Ironman 4
Healdsburg Duals 3
Nor Cal beast in the North 8
Chris Snowden Memorial 6
San Ramon Valley Invite 5
3

145 San Lorenzo (WACC) Issac Zhang 9 7-7 3

145 Terra Linda (MCAL) Benjamin Kan 11 5-3 Kroppman Memorial 1
MCAL Individuals 3
3

145 El Molino (NBL) Zavier Grech 11 0-0 Dennis Jensen Invite 2
3

145 Rancho Cotate (NBL) Tyler Nixon 9 15-10 Snowden Memorial 3
Puma Classic 7
4

145 Las Lomas (DAL) Kobe Good 11 9-16 Bill Martell Invite 5
4

145 Berean Christian (DAL) heejoon Shin 11 25-11 DAL Championship 5
5

145 Dougherty Valley (EBAL) Masoud Khugiani 12 7-3 Kermit Bankson Invite 6
5

145 Maria Carrillo (NBL) Tyler Monacco 11 3-5 5

145 Clear Lake (CMC) Liam Davis 9 24-10 DENNIS JENSEN 4
MICHAEL KROPPMAN 6
Jason White Memorial 1
Redwood Empire Classic 2
ALT-1

145 Pinole (TCAL) Samuel Bressie 12 21-12 ALT-1

145 Casa Grande (VVAL) Joe McGuire 12 17-15 Rod Gaines 2
Green and Gold 6
Healdsburg Duals 3
ALT-1
(At Large Qualifier)

145 Elsie Allen (NBL) Kevin Venegas 12 11-10 King of the Mat 5
ALT-1

145 San Ramon Valley (EBAL) Owen Glantz 10 8-10 Kermit Bankson 7
ALT-1

145 Campolindo (DAL) walker Johnson 10 4-13 DAL League Championships 6
ALT-1

145 Pittsburg (BVAL) Karl Compton 10 3-9 BVAL champions 4
ALT-1

145 Tamalpais (MCAL) James Tollen 9 2-2 ALT-1

145 Fortuna (HDNL) Hunter Ciarabellini 11 0-0 ALT-1

145 Newark Memorial (MVAL) Anthony Osorio 12 0-0 ALT-1

145 Freedom (BVAL) Jasiah Rivera 11 11-16 Puma Classic 7
ALT-2

145 Dublin (EBAL) Anubhav Boparai 12 3-5 ALT-2

145 Novato (MCAL) Moises Gallegos Garcia 10 2-10 ALT-2

145 Arcata (HDNL) Skyler Westfall 9 0-0 ALT-2

145 Monte Vista (EBAL) Ethan Veuve 9 7-10 San Ramon Valley Invite 8
ALT-3

145 Vintage (VVAL) Parker Hurst 9 0-0 ALT-3