North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

152

(53)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
152
(1)
Northgate (DAL) Cole Sanchez 12 41-3 Bill Martell Invite 1
Sierra Nevada Classic 3
Joe Rios Memorial 1
Mat Classic 1
Mission San Jose 1
Holiday Classic 2
1
3
(138)
152
(2)
De La Salle (EBAL) Mario Franco 11 25-8 Rumble for the Rig 2
Temecula Valley Invite 3
MidCals 3
James Riddle Classic 4
Doc Buchanan
1
1
(152)
152
(3)
Granada (EBAL) Rylan Matheson 12 34-13 James Riddle Classic 2
Holiday Classic 2
Mid Cals 6
2
5
(145)
152
(4)
Fortuna (HDNL) Levi Nyberg 11 21-6 Nor Cal Beast 4
North Coast Classic 3
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 3
NCS Duals 1
1
7
(145)
152
(5)
Lower Lake (CMC) Mario Cuellar 11 11-1 1

152
(6)
Del Norte (HDNL) Walker Gensaw 11 27-10 Battle at the Border 3
McKinleyville 3
North Coast Classic 3
Eagle Point 3
Redwood Empire Classic 3
2

152
(7)
El Molino (NBL) Erik Dimond 11 28-12 Redwood Rumble 6
Half Moon Bay 7
Bill Martell Invite 3
Xmas Classic 2
Deets Winslow 3
Puma Classic 4
1

152
(8)
Foothill (EBAL) Cody Mocciaro 12 15-7 Mat Classic 6
Kermit Bankson Invite 2
Puma Classic 3
3

152
(9)
James Logan (MVAL) Noah Segura 12 18-10 1

152 Casa Grande (VVAL) Ethan Falkenberg 11 22-10 Rod Gaines 5
Green and Gold 1
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 4
Deets Winslow Invite 2
1

152 Tamalpais (MCAL) Ayman Hayat 11 20-5 Chris Snowden Memorial 2
1

152 Arroyo (WACC) Donte Kountz 12 19-9 Bay Area 57
Lou Bronzan 8
19th Annual Mat Classic 7
Kermit Bankson 5
San Ramon Valley Invite 1
MSJ Invitational
1

152 Freedom (BVAL) Dante Benedetti 10 16-16 Pittsburg Invitational 4
1

152 St. Patrick St. Vincent (TCAL) Jacob Adriano 12 12-13 1

152 Willits (CMC) Gabe Mcginnis 12 25-10 ASICS So Cal Challenge 7
Sutter Lions Invite 1
North Coast Classic 1
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 2
Napa
2

152 Clayton Valley (DAL) Coleman Gonzales 11 24-12 Redwood Rumble 3
Bill Martell 2
Lou Bronzan 2
Mat Classic 5
San Ramon Valley Invite 2
2

152 Vallejo (TCAL) Rayhan Jaleel 9 21-6 League Championship 2
Snowden Memorial 2
American Canyon Classic 6
Pirate Invitational 6
El Camino Invite 6
2

152 Healdsburg (NBL) Kevin Trebilcock 12 21-8 Green and Gold 4
Healdsburg Duals 2
Puma Classic 6
2

152 Napa (VVAL) Nathan Schwarze 10 17-12 Armijo Invitational 5
Lou Encalada Invite 3
2

152 Heritage (BVAL) Dylan Donzelli 11 10-12 Kermit Bankson Invite 8
San Ramon Valley Invite 3
BVAL champions 2
2

152 Berkeley (WACC) Tyler Joyce 11 8-12 Kermit Bankson 7
2

152 Terra Linda (MCAL) Scott Gelini 12 5-4 Kroppman Memorial 1
MCAL Individuals 2
2

152 Newark Memorial (MVAL) Owen Gallegos 11 5-0 Puma Classic 2
2

152 Clear Lake (CMC) Vicente Ortega 9 25-15 DENNIS JENSEN 3
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
3

152 Benicia (DAL) Jian Perseveranda 12 20-12 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
Mission SJ
3

152 McKinleyville (HDNL) Tyler Thomson 11 18-15 Rumble on the Rogue 3
3

152 Irvington (MVAL) Alex Kwok 10 17-18 3

152 Ukiah (NBL) Marcus Alalos 12 10-4 Redwood Empire Classic 5
3

152 Redwood (MCAL) Griffin King 11 10-15 Redwood Rumble
Hamada Invite
Green and Gold 6
Mat Classic
3

152 Vintage (VVAL) Niko Smith 10 5-9 3

152 Castro Valley (WACC) Dylan Irby 9 2-1 3

152 Pittsburg (BVAL) Richard Mansapit 12 1-4 BVAL champions 3
3

152 Acalanes (DAL) Steven Williams 12 27-11 Bill Martell 2
Kermit Bankson Invite 2
DAL League Championships 4
4

152 Dougherty Valley (EBAL) Eric Barron 12 18-12 Redwood Rumble 4
Kermit Bankson Invite 4
Puma Classic 4
4

152 Windsor (NBL) Israel Higareda 10 13-15 GREEN & GOLD 6
Deets Winslow 4
King of the Mat 8
4

152 Miramonte (DAL) Ryan Edmister 11 12-6 Bill Martell 5
5

152 Maria Carrillo (NBL) Carson Smith 10 9-13 5

152 Amador Valley (EBAL) Thomas Babati 12 8-10 5

152 Livermore (EBAL) Will Weigel 12 13-21 Bay Area 4
Lou Bronzan Invite
Pat Lovell
Bianchini Memorial 6
Mat Classic
ALT-1
(At Large Qualifier)

152 Jesse Bethel (TCAL) Thome Walter 10 11-8 King of the Mat 5
American Canyon Classic 1
King of the Mat 5
Lou Encalada 0
Pirate Invitational 2
League Championship 3
ALT-1

152 San Lorenzo (WACC) Jonah Lau 9 10-7 ALT-1

152 Washington (MVAL) Timothy Jung 12 8-10 Redwood Rumble 4
ALT-1

152 Deer Valley (BVAL) Kayden Castaneda 10 5-18 BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

152 Las Lomas (DAL) Robert Dudkin 11 4-10 ALT-1

152 Hoopa (HDNL) James Perkins 10 3-6 Deets Winslow Invite
PUMA CLASSIC
ALT-1

152 Sonoma Valley (VVAL) N. Morales 10 0-0 ALT-1

152 San Marin (MCAL) Ben Lamgford 9 0-0 ALT-1

152 Eureka (HDNL) Zach Newman 12 12-11 ALT-2

152 California (EBAL) Royce Li 12 4-11 ALT-2

152 Novato (MCAL) Nathan Yoder 12 3-10 ALT-2

152 Petaluma (VVAL) Joey Pata 10 2-8 ALT-2

152 Liberty (BVAL) Ryan Harper 9 0-3 ALT-2

152 Monte Vista (EBAL) Sami Halabieh 10 8-18 Bay Area Invite 6
ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
152
(1)
Northgate (DAL) Cole Sanchez 12 41-3 Bill Martell Invite 1
Sierra Nevada Classic 3
Joe Rios Memorial 1
Mat Classic 1
Mission San Jose 1
Holiday Classic 2
1
3
(138)
152
(2)
De La Salle (EBAL) Mario Franco 11 25-8 Rumble for the Rig 2
Temecula Valley Invite 3
MidCals 3
James Riddle Classic 4
Doc Buchanan
1
1
(152)
152
(3)
Granada (EBAL) Rylan Matheson 12 34-13 James Riddle Classic 2
Holiday Classic 2
Mid Cals 6
2
5
(145)
152
(4)
Fortuna (HDNL) Levi Nyberg 11 21-6 Nor Cal Beast 4
North Coast Classic 3
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 3
NCS Duals 1
1
7
(145)
152
(5)
Lower Lake (CMC) Mario Cuellar 11 11-1 1

152
(6)
Del Norte (HDNL) Walker Gensaw 11 27-10 Battle at the Border 3
McKinleyville 3
North Coast Classic 3
Eagle Point 3
Redwood Empire Classic 3
2

152
(7)
El Molino (NBL) Erik Dimond 11 28-12 Redwood Rumble 6
Half Moon Bay 7
Bill Martell Invite 3
Xmas Classic 2
Deets Winslow 3
Puma Classic 4
1

152
(8)
Foothill (EBAL) Cody Mocciaro 12 15-7 Mat Classic 6
Kermit Bankson Invite 2
Puma Classic 3
3

152
(9)
James Logan (MVAL) Noah Segura 12 18-10 1

152 Casa Grande (VVAL) Ethan Falkenberg 11 22-10 Rod Gaines 5
Green and Gold 1
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 4
Deets Winslow Invite 2
1

152 Tamalpais (MCAL) Ayman Hayat 11 20-5 Chris Snowden Memorial 2
1

152 Arroyo (WACC) Donte Kountz 12 19-9 Bay Area 57
Lou Bronzan 8
19th Annual Mat Classic 7
Kermit Bankson 5
San Ramon Valley Invite 1
MSJ Invitational
1

152 Freedom (BVAL) Dante Benedetti 10 16-16 Pittsburg Invitational 4
1

152 St. Patrick St. Vincent (TCAL) Jacob Adriano 12 12-13 1

152 Willits (CMC) Gabe Mcginnis 12 25-10 ASICS So Cal Challenge 7
Sutter Lions Invite 1
North Coast Classic 1
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 2
Napa
2

152 Clayton Valley (DAL) Coleman Gonzales 11 24-12 Redwood Rumble 3
Bill Martell 2
Lou Bronzan 2
Mat Classic 5
San Ramon Valley Invite 2
2

152 Vallejo (TCAL) Rayhan Jaleel 9 21-6 League Championship 2
Snowden Memorial 2
American Canyon Classic 6
Pirate Invitational 6
El Camino Invite 6
2

152 Healdsburg (NBL) Kevin Trebilcock 12 21-8 Green and Gold 4
Healdsburg Duals 2
Puma Classic 6
2

152 Napa (VVAL) Nathan Schwarze 10 17-12 Armijo Invitational 5
Lou Encalada Invite 3
2

152 Heritage (BVAL) Dylan Donzelli 11 10-12 Kermit Bankson Invite 8
San Ramon Valley Invite 3
BVAL champions 2
2

152 Berkeley (WACC) Tyler Joyce 11 8-12 Kermit Bankson 7
2

152 Terra Linda (MCAL) Scott Gelini 12 5-4 Kroppman Memorial 1
MCAL Individuals 2
2

152 Newark Memorial (MVAL) Owen Gallegos 11 5-0 Puma Classic 2
2

152 Clear Lake (CMC) Vicente Ortega 9 25-15 DENNIS JENSEN 3
MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 1
3

152 Benicia (DAL) Jian Perseveranda 12 20-12 Freedom Duals 2
Pat Lovell
Tim Brown Memorial
Mission SJ
3

152 McKinleyville (HDNL) Tyler Thomson 11 18-15 Rumble on the Rogue 3
3

152 Irvington (MVAL) Alex Kwok 10 17-18 3

152 Ukiah (NBL) Marcus Alalos 12 10-4 Redwood Empire Classic 5
3

152 Redwood (MCAL) Griffin King 11 10-15 Redwood Rumble
Hamada Invite
Green and Gold 6
Mat Classic
3

152 Vintage (VVAL) Niko Smith 10 5-9 3

152 Castro Valley (WACC) Dylan Irby 9 2-1 3

152 Pittsburg (BVAL) Richard Mansapit 12 1-4 BVAL champions 3
3

152 Acalanes (DAL) Steven Williams 12 27-11 Bill Martell 2
Kermit Bankson Invite 2
DAL League Championships 4
4

152 Dougherty Valley (EBAL) Eric Barron 12 18-12 Redwood Rumble 4
Kermit Bankson Invite 4
Puma Classic 4
4

152 Windsor (NBL) Israel Higareda 10 13-15 GREEN & GOLD 6
Deets Winslow 4
King of the Mat 8
4

152 Miramonte (DAL) Ryan Edmister 11 12-6 Bill Martell 5
5

152 Maria Carrillo (NBL) Carson Smith 10 9-13 5

152 Amador Valley (EBAL) Thomas Babati 12 8-10 5

152 Livermore (EBAL) Will Weigel 12 13-21 Bay Area 4
Lou Bronzan Invite
Pat Lovell
Bianchini Memorial 6
Mat Classic
ALT-1
(At Large Qualifier)

152 Jesse Bethel (TCAL) Thome Walter 10 11-8 King of the Mat 5
American Canyon Classic 1
King of the Mat 5
Lou Encalada 0
Pirate Invitational 2
League Championship 3
ALT-1

152 San Lorenzo (WACC) Jonah Lau 9 10-7 ALT-1

152 Washington (MVAL) Timothy Jung 12 8-10 Redwood Rumble 4
ALT-1

152 Deer Valley (BVAL) Kayden Castaneda 10 5-18 BVAL champions 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

152 Las Lomas (DAL) Robert Dudkin 11 4-10 ALT-1

152 Hoopa (HDNL) James Perkins 10 3-6 Deets Winslow Invite
PUMA CLASSIC
ALT-1

152 Sonoma Valley (VVAL) N. Morales 10 0-0 ALT-1

152 San Marin (MCAL) Ben Lamgford 9 0-0 ALT-1

152 Eureka (HDNL) Zach Newman 12 12-11 ALT-2

152 California (EBAL) Royce Li 12 4-11 ALT-2

152 Novato (MCAL) Nathan Yoder 12 3-10 ALT-2

152 Petaluma (VVAL) Joey Pata 10 2-8 ALT-2

152 Liberty (BVAL) Ryan Harper 9 0-3 ALT-2

152 Monte Vista (EBAL) Sami Halabieh 10 8-18 Bay Area Invite 6
ALT-3