North Coast Section / Les Schwab Tires Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 24-25, 2017

160

(40)

WEIGHT
(seed)
LEAGUE PLACE AT LARGE SCRATCH SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
SECTION
HEAD 2 HEAD
2016 PLACES
NCS STATE
160
(1)
1 Granada (EBAL) Jack Kilner 10 38-9 Bay Area 2
Folsom Jailbreak Duals 1
Asics SoCal 5
Mat Classic 2
Mission San Jose 5
Lum (AMAV) W 7-4, W 3-2, W 3-1
Fleming (MIR) L 7-0, L 3-0
Huston (MV) W 16-4
Enkhmandahk (DLS) W 2-0
Van Loon (DLS) W MD
160
(2)
1 Eureka (HDNL) Anthony Martinez 11 28-12 Battle of the Border 2
Nor Cal Beast 5
Sutter Lions Invite 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 3
Espinola-Ukiah W 9-4
Allee-Windsor W-Fall


160
(3)
2 Amador Valley (EBAL) Jacob Lum 12 26-5 GRGold 2
Healdsb 1
Overfeldt 1
Puma 1
MSanJose 4
Campos (Lib) W Fall
Chapman (Vaca) 6-3
Salman (Amer) 16-3
Mohaptra (JL) 8-4
Fleming (Mira) W 8-4
5
160
(4)
1 Windsor (NBL) Steven Allee 12 27-7 Liberty 3
Coast Classic 7
King of the Mat 4
Trojan War 2
Huston (Monta Vista) W Dec 8-1
Jurgens (Acalanes) W Dec
Shepard (Ukiah) Dec 4-2
Martinez (Eureka) L Fall
Espinola (Ukiah) W MD 12-2
160
(5)
2 Ukiah (NBL) Cody Shepard 12 30-10 Joe Rios 7
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
Puma Classic 2
Merlo(Healdsburg) W 12-5 @170
Dow(Redwood) W 10-6 @170


7
160
(6)
1 James Logan (MVAL) Noah Mohapatra 12 26-9 Newbury Park 5
Curt Mettler 3
Dawn 2 Dusk 1
Barajas (Washington) W-fall
Keating (Redwood) W-fall
Lum (Amador) L-8-4


160
(7)
3 De La Salle (EBAL) Mitch Vanloon 11 26-14 Rumble for the Rig 6
Curt Mettler 4
Mat Classic 4
Armijo 1
Alejo(Castro Valley) W 13-12
Keating(Redwood) W14-5
Hutson(MV) L Fall, W 9-6
Kilner (GRA) L 9-1

160
(8)
1 Castro Valley (WACC) Alex Sousa 11 31-11 Bay Area 2
Tim Brown 8
Puma 4
Zanerini (Lib) w dec.
Kilner (GRA) L Dec. 3-8
Gouduchhi (FH) L 9-2
Peterson (Liv) L 2X
Burch (Herr) L Dec.
160 1 Acalanes (DAL) Axel Jurgens 12 32-13 Grren &Gold 2
Lou Bronzan 2
Coast Classic 5
King of the Mat 8
Skyler Wright (Miramonte) W Fall
GABE LOMAS (College Park) 2X W 4-1, W 4-3
Steven Allee (WINDSOR) L Dec SV1
Tate Bossert (Las Lomas) W Fall

160 2 Willits (CMC) Jacob Arms 9 32-10
160 1 Redwood (MCAL) Christopher Keating 12 26-12 Bill Martell 1
CV Inv. 1
KOTM 6
D2d 1
A. Jurgens (ACA) W Fall
J. David (DUB) W Fall
N. Mohapatra (JL) L Fall
J. Espinola (Ukiah) W 5-0
M. Plotzeneder (Castro V.) W 9-1
160 4 Monte Vista (EBAL) Grant Huston 11 24-11 Bill Martell 3
Lou Bronzan 4
San Ramon Invite 3
Albany 1
Mission San Jose
Van Loon (De La Salle) W Fall
Ferguson (Heritage) W twice 9-8 & 14-6
Mohapaatra (Logan) L Fall
Kilner (Granada) L 16-4
Pandellis (Northgate) W 11-6 and Ting (Northgate) Twice
160 3 St. Helena (CMC) Alejandro Gutierrez 12 23-14
160 1 Liberty (BVAL) Troy Farris 11 22-14 Dawn 2 Dusk 4
160 2 Newark Memorial (MVAL) Alexander Pereira 11 22-8 Rich Swift Ironman Duals 1
Condor Duals 1
Clayton Valley Inv 2
Albany Bankson 2
Dawn 2 Dusk 3
Keating (RED) L 9-11
Harris (TAM) W 7-2
Salman (AME) W Fall


160 1 De Anza (TCAL) Ibrahim Hamed 11 21-8 Bill Martell 3
Kermit Bankson 3
MSJ
Martino (Clovis HS)
Huston (Monte Vista HS)
Salaman (American) W/fall
Pandelis (Northgate) W/fall Walker (Irvington) W/fall

160 1 El Molino (SCL) Thomas Mitchell 12 21-10 Dennis Jensen - Middletown 1
Deets Winslow 2
King of the Mat 7
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 2
Arms (Willits) W 13-4
Dow (Redwood) W 3-2
Atabay (Washington) W 10-8
Cavender (Fort Bragg) W 21-4
Myers (Ukiah) W 8-6
160 1 Fort Bragg (CMC) Jesse Cavender 12 20-9 McKinleyville Invitational 2
160 2 San Rafael (MCAL) Declan Mylett 12 20-4 Green and Gold 3
Deets-Winslow 1
Chris Snowden 2
Dawn 2 Dusk 2
MCAL 2
Keating (Redwood) L 4-3, W 7-3, L Fall
Harris (Tamalpais) W 6-0 and W 6-4
Tran (Livermore) W 7-4
Lum (Amador) L 8-4

160 ALT-1 X Miramonte (DAL) Ryan Miller 12 19-7 Lou Bronzan Invitational 8
Snowden Memorial 5
160 3 Northgate (DAL) Jaxon Pandelis 12 18-12
160 3 San Leandro (WACC) Callan Ivy 9 16-14
160 3 Petaluma (SCL) Dominic Ayers 11 15-11 Green Gold
Wolf Pack 2
King of the Mat
Puma
Axel Jurgens (Acalanes) L/pin
Jacob Lum (Amador Valley) L/ Pin


160 2 Heritage (BVAL) Hudson Bursch 12 15-7 Mat Classic 5
Jim Root 2
souse (castro Valley) W
Hurcombe (CAL) W
Zanarini (Liberty) L


160 2 College Park (DAL) Gabe Lomas 12 15-5 freedom duals 1
hollister duals 1
(acala) L 10-5


160 ALT-3 X American (MVAL) Momen Salman 12 13-10
160 3 Tamalpais (MCAL) Ronin Harris 11 13-7 Green and Gold 7
Dawn to Dusk 4
Mission San Jose
Keating (Redwood) W 6-4


160 4 Las Lomas (DAL) Tate Bossert 9 13-12 San Ramon Valley Invitational 1
Alejo (Castro Valley) W 17-6
Pandelis (Northgate) L 6-10, W PIN


160 5 Livermore (EBAL) Phillip Tran 10 12-12 Green and Gold 4
Mat Classic 7
Parisi (Foothill) W-MD 11-3, MD 19-6
Joe Burrough (Del Norte) W dec 9-2
Proffer (Cal) W fall
Lenhardt (Dublin) W fall
Hallan (Tam) W Fall
160 5 Concord (DAL) Mike Davis JR 12 12-8
160 2 Sonoma Valley (SCL) Domincio Biaggi 11 11-4 Deets Winslow Memorial 2
160 2 Del Norte (HDNL) Braydon Henderson 10 10-12
160 1 Stuart Hall (BAC) Roman Degliantoni 10 8-10
160 3 Irvington (MVAL) Austin Walker 12 8-6
160 3 Maria Carrillo (NBL) Jon Opel 12 7-7 Bay Area 5
Puma 6
Meyers(UKI) W(7-1)
Bossert (LasL) W(3-0)


160 2 Albany (TCAL) Thomas Gagnon 11 5-5
160 3 St. Bernard (HDNL) Diego Perez 11 2-5
160 2 Arroyo (WACC) Elias Shaghasi 12 1-3
160 2 CSD (BAC) Scott Stadnisky 12 0-6
160 3 Deer Valley (BVAL) Brandon Orozco 12 0-0
WEIGHT
(seed)
LEAGUE PLACE AT LARGE SCRATCH SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
SECTION
HEAD 2 HEAD
2016 PLACES
NCS STATE
160
(1)
1 Granada (EBAL) Jack Kilner 10 38-9 Bay Area 2
Folsom Jailbreak Duals 1
Asics SoCal 5
Mat Classic 2
Mission San Jose 5
Lum (AMAV) W 7-4, W 3-2, W 3-1
Fleming (MIR) L 7-0, L 3-0
Huston (MV) W 16-4
Enkhmandahk (DLS) W 2-0
Van Loon (DLS) W MD
160
(2)
1 Eureka (HDNL) Anthony Martinez 11 28-12 Battle of the Border 2
Nor Cal Beast 5
Sutter Lions Invite 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 3
Espinola-Ukiah W 9-4
Allee-Windsor W-Fall


160
(3)
2 Amador Valley (EBAL) Jacob Lum 12 26-5 GRGold 2
Healdsb 1
Overfeldt 1
Puma 1
MSanJose 4
Campos (Lib) W Fall
Chapman (Vaca) 6-3
Salman (Amer) 16-3
Mohaptra (JL) 8-4
Fleming (Mira) W 8-4
5
160
(4)
1 Windsor (NBL) Steven Allee 12 27-7 Liberty 3
Coast Classic 7
King of the Mat 4
Trojan War 2
Huston (Monta Vista) W Dec 8-1
Jurgens (Acalanes) W Dec
Shepard (Ukiah) Dec 4-2
Martinez (Eureka) L Fall
Espinola (Ukiah) W MD 12-2
160
(5)
2 Ukiah (NBL) Cody Shepard 12 30-10 Joe Rios 7
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
Puma Classic 2
Merlo(Healdsburg) W 12-5 @170
Dow(Redwood) W 10-6 @170


7
160
(6)
1 James Logan (MVAL) Noah Mohapatra 12 26-9 Newbury Park 5
Curt Mettler 3
Dawn 2 Dusk 1
Barajas (Washington) W-fall
Keating (Redwood) W-fall
Lum (Amador) L-8-4


160
(7)
3 De La Salle (EBAL) Mitch Vanloon 11 26-14 Rumble for the Rig 6
Curt Mettler 4
Mat Classic 4
Armijo 1
Alejo(Castro Valley) W 13-12
Keating(Redwood) W14-5
Hutson(MV) L Fall, W 9-6
Kilner (GRA) L 9-1

160
(8)
1 Castro Valley (WACC) Alex Sousa 11 31-11 Bay Area 2
Tim Brown 8
Puma 4
Zanerini (Lib) w dec.
Kilner (GRA) L Dec. 3-8
Gouduchhi (FH) L 9-2
Peterson (Liv) L 2X
Burch (Herr) L Dec.
160 1 Acalanes (DAL) Axel Jurgens 12 32-13 Grren &Gold 2
Lou Bronzan 2
Coast Classic 5
King of the Mat 8
Skyler Wright (Miramonte) W Fall
GABE LOMAS (College Park) 2X W 4-1, W 4-3
Steven Allee (WINDSOR) L Dec SV1
Tate Bossert (Las Lomas) W Fall

160 2 Willits (CMC) Jacob Arms 9 32-10
160 1 Redwood (MCAL) Christopher Keating 12 26-12 Bill Martell 1
CV Inv. 1
KOTM 6
D2d 1
A. Jurgens (ACA) W Fall
J. David (DUB) W Fall
N. Mohapatra (JL) L Fall
J. Espinola (Ukiah) W 5-0
M. Plotzeneder (Castro V.) W 9-1
160 4 Monte Vista (EBAL) Grant Huston 11 24-11 Bill Martell 3
Lou Bronzan 4
San Ramon Invite 3
Albany 1
Mission San Jose
Van Loon (De La Salle) W Fall
Ferguson (Heritage) W twice 9-8 & 14-6
Mohapaatra (Logan) L Fall
Kilner (Granada) L 16-4
Pandellis (Northgate) W 11-6 and Ting (Northgate) Twice
160 3 St. Helena (CMC) Alejandro Gutierrez 12 23-14
160 1 Liberty (BVAL) Troy Farris 11 22-14 Dawn 2 Dusk 4
160 2 Newark Memorial (MVAL) Alexander Pereira 11 22-8 Rich Swift Ironman Duals 1
Condor Duals 1
Clayton Valley Inv 2
Albany Bankson 2
Dawn 2 Dusk 3
Keating (RED) L 9-11
Harris (TAM) W 7-2
Salman (AME) W Fall


160 1 De Anza (TCAL) Ibrahim Hamed 11 21-8 Bill Martell 3
Kermit Bankson 3
MSJ
Martino (Clovis HS)
Huston (Monte Vista HS)
Salaman (American) W/fall
Pandelis (Northgate) W/fall Walker (Irvington) W/fall

160 1 El Molino (SCL) Thomas Mitchell 12 21-10 Dennis Jensen - Middletown 1
Deets Winslow 2
King of the Mat 7
Puma Classic 5
Redwood Empire Classic 2
Arms (Willits) W 13-4
Dow (Redwood) W 3-2
Atabay (Washington) W 10-8
Cavender (Fort Bragg) W 21-4
Myers (Ukiah) W 8-6
160 1 Fort Bragg (CMC) Jesse Cavender 12 20-9 McKinleyville Invitational 2
160 2 San Rafael (MCAL) Declan Mylett 12 20-4 Green and Gold 3
Deets-Winslow 1
Chris Snowden 2
Dawn 2 Dusk 2
MCAL 2
Keating (Redwood) L 4-3, W 7-3, L Fall
Harris (Tamalpais) W 6-0 and W 6-4
Tran (Livermore) W 7-4
Lum (Amador) L 8-4

160 ALT-1 X Miramonte (DAL) Ryan Miller 12 19-7 Lou Bronzan Invitational 8
Snowden Memorial 5
160 3 Northgate (DAL) Jaxon Pandelis 12 18-12
160 3 San Leandro (WACC) Callan Ivy 9 16-14
160 3 Petaluma (SCL) Dominic Ayers 11 15-11 Green Gold
Wolf Pack 2
King of the Mat
Puma
Axel Jurgens (Acalanes) L/pin
Jacob Lum (Amador Valley) L/ Pin


160 2 Heritage (BVAL) Hudson Bursch 12 15-7 Mat Classic 5
Jim Root 2
souse (castro Valley) W
Hurcombe (CAL) W
Zanarini (Liberty) L


160 2 College Park (DAL) Gabe Lomas 12 15-5 freedom duals 1
hollister duals 1
(acala) L 10-5


160 ALT-3 X American (MVAL) Momen Salman 12 13-10
160 3 Tamalpais (MCAL) Ronin Harris 11 13-7 Green and Gold 7
Dawn to Dusk 4
Mission San Jose
Keating (Redwood) W 6-4


160 4 Las Lomas (DAL) Tate Bossert 9 13-12 San Ramon Valley Invitational 1
Alejo (Castro Valley) W 17-6
Pandelis (Northgate) L 6-10, W PIN


160 5 Livermore (EBAL) Phillip Tran 10 12-12 Green and Gold 4
Mat Classic 7
Parisi (Foothill) W-MD 11-3, MD 19-6
Joe Burrough (Del Norte) W dec 9-2
Proffer (Cal) W fall
Lenhardt (Dublin) W fall
Hallan (Tam) W Fall
160 5 Concord (DAL) Mike Davis JR 12 12-8
160 2 Sonoma Valley (SCL) Domincio Biaggi 11 11-4 Deets Winslow Memorial 2
160 2 Del Norte (HDNL) Braydon Henderson 10 10-12
160 1 Stuart Hall (BAC) Roman Degliantoni 10 8-10
160 3 Irvington (MVAL) Austin Walker 12 8-6
160 3 Maria Carrillo (NBL) Jon Opel 12 7-7 Bay Area 5
Puma 6
Meyers(UKI) W(7-1)
Bossert (LasL) W(3-0)


160 2 Albany (TCAL) Thomas Gagnon 11 5-5
160 3 St. Bernard (HDNL) Diego Perez 11 2-5
160 2 Arroyo (WACC) Elias Shaghasi 12 1-3
160 2 CSD (BAC) Scott Stadnisky 12 0-6
160 3 Deer Valley (BVAL) Brandon Orozco 12 0-0