North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

182

(49)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
182
(1)
California (EBAL) Daniel DeSoto 12 24-5 Bay Area 2
Mat Classic 2
Kermit Bankson Invite 2
San Ramon Valley Invite 1
Xmas Classic 1
1
4
(195)
182
(2)
Granada (EBAL) Ian Richardson 11 36-12 James Riddle Classic 5
Mat Classic 3
Mid Cals 3
Mission SJ 3
3

182
(3)
San Ramon Valley (EBAL) Jonathan Gruver 12 21-4 Half Moon Bay 1
James Riddle Classic 4
Lou Bronzan 1
Jim Root Classic 1
San Ramon Valley Invite 2
2

182
(4)
College Park (DAL) Andrew Hamant 12 24-5 Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan Invite 2
Kermit Bankson Invite 1
Puma Classic 1
MSJ Invitational 5
DAL Championships 1
1
8
(160)
182
(5)
Northgate (DAL) Nic Le Sieur 11 37-6 Bill Martell Invite 1
Sierra Nevada Classic 6
Joe Rios Memorial 1
Mat Classic 1
Mission San Jose 2
Holiday Classic 3
2
5
(170)
182
(6)
McKinleyville (HDNL) Skyler Hicks 12 25-4 Battle of the Border 1
McKinleyville Invitational 1
Grants Pass 3
No Guts, No Glory 3
Rumble on the Rogue 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 3
1

182
(7)
Washington (MVAL) Noah Russell 12 22-9 Redwood Rumble 5
Lou Bronzan 3
Overfelt Classic 4
MSJ Invitational 6
Newark Rotary Ironman 1
1

182
(8)
De La Salle (EBAL) Stefan Bakiev 9 19-12 MidCals 8
Lou Bronzan 5
Lou Encalada 3
Doc Buchanan
Temecula Valley Invite
4

182
(9)
James Logan (MVAL) William Woon 11 15-10 Peninsula Invite 5
Joe Rios Memorial 5
2

182 Castro Valley (WACC) Jack Clarke 10 28-7 Bay Area Invite 2
Jim Root Classic 2
Puma 3
1

182 Liberty (BVAL) Logan Morris 12 25-4 Rod Gaines 1
Bill Martell 1
Lou Bronzan Invite 5
Mat Classic 1
King of the Mat 1
San Ramon Valley Invite 3
1

182 Santa Rosa (NBL) William Fatu 11 22-6 American Canyon Classic 1
PUMA CLASSIC 3
Kermit Bankson Invite 3
1

182 Jesse Bethel (TCAL) Jermey Richardson 11 15-7 American Canyon Classic 1
Pirate Invitational 1
King of the Mat 5
Mission SJ Invitational
Lou Encalada Invite
League Championship 1
1

182 San Marin (MCAL) Elijah Konderashoff 10 11-4 Green and Gold 7
Snowden Memorial 3
1

182 Willits (CMC) Roger garcia 10 11-2 PUMA CLASSIC 5
Redwood Empire Classic 3
1

182 Vintage (VVAL) Dylan Smith 10 9-3 Vista Del Lago 3
Puma Classic 7
1

182 Napa (VVAL) Thomas Hatton 10 25-7 Armijo Invitational 1
Lou Encalada 4
Green and Gold 4
2

182 Eureka (HDNL) Nolan Jacobus 11 16-14 2

182 St. Helena (CMC) Daniel Marinez 11 15-7 Ukiah 4
American Canyon Classic 3
Deets Winslow 3
2

182 Antioch (BVAL) Jason Harrison 10 11-7 Newark Rotary Ironman
Healdsburg Duals
Chris Snowden Memorial 5
San Ramon Valley Invite 4
MCAL Individuals
2

182 Berkeley (WACC) Jeshua Gustafson 12 8-7 Peninsula 4
2

182 Cardinal Newman (NBL) Daniel Boyle 12 8-5 Puma Classic 4
Redwood Empire Classic 2
2

182 Tamalpais (MCAL) Simon Bruinsma 12 6-8 2

182 Hercules (TCAL) Jamyang Tashitsang 9 0-0 2

182 Maria Carrillo (NBL) Landon Saal 12 24-10 Bill Martell Invite 5
Freedom 2
Healdsburg Duals 2
Sutter Lions Invite 1
Puma Classic 5
3

182 Casa Grande (VVAL) Zack Babel 10 22-5 Rod Gaines 5
Green and Gold 3
Nor Cal Beast 2
Deets Winslow Invite 1
King of the Mat 3
3

182 Del Norte (HDNL) Micheal Weiland 12 19-8 3

182 Clayton Valley (DAL) Matt Hayes 12 11-19 3

182 San Leandro (WACC) Angelos Resendez 10 10-7 3

182 Freedom (BVAL) Andrew Duoblys 11 10-16 Bay Area Invite 4
3

182 Newark Memorial (MVAL) Juan Chavez 10 8-12 3

182 Sir Francis Drake (MCAL) Aidan Bergman 11 5-9 Chris Snowden Memorial 6
3

182 Lower Lake (CMC) Troyman Cheng 10 1-13 3

182 Analy (NBL) Max Voelkel 11 16-11 Deets Winslow Invite 5
Ukiah 5
NBL Champs 4
4

182 Benicia (DAL) George Marshall 10 0-0 4

182 Foothill (EBAL) James Parisi 12 14-6 Lou Bronzan Invite 4
Puma Classic 2
5

182 Piner (NBL) Carter Erickson 11 13-7 5

182 Alhambra (DAL) dakota austria 9 0-7 DAL Championships 5
5

182 Livermore (EBAL) Luke Andrus 11 15-12 Bay Area Invite 6
Lou Bronzan Invite 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

182 Ukiah (NBL) William Schwarm 11 12-9 Dennis Jensen Invite 3
North Coast Classic 1
ALT-1

182 Fortuna (HDNL) Angel Martinez 10 9-12 NCS DUALS 3
Redwood Empire Classic 7
ALT-1

182 Sonoma Valley (VVAL) Jack Alcayaga 10 8-13 Green and Gold 6
ALT-1

182 Redwood (MCAL) Evan Daley 9 6-9 Green and Gold
ALT-1

182 El Cerrito (TCAL) Cole Martin 10 6-6 ALT-1

182 Arroyo (WACC) Marcos Lira 11 4-2 ALT-1

182 American (MVAL) Kevin Yang 12 2-3 ALT-1

182 Amador Valley (EBAL) Nathanael Cabrales 11 10-17 ALT-2
(At Large Qualifier)

182 American Canyon (VVAL) Antonio Blanco 10 0-0 ALT-2

182 Dublin (EBAL) Anthony Glynn 11 4-6 Bay Area Invite 5
Kermit Bankson 4
ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
182
(1)
California (EBAL) Daniel DeSoto 12 24-5 Bay Area 2
Mat Classic 2
Kermit Bankson Invite 2
San Ramon Valley Invite 1
Xmas Classic 1
1
4
(195)
182
(2)
Granada (EBAL) Ian Richardson 11 36-12 James Riddle Classic 5
Mat Classic 3
Mid Cals 3
Mission SJ 3
3

182
(3)
San Ramon Valley (EBAL) Jonathan Gruver 12 21-4 Half Moon Bay 1
James Riddle Classic 4
Lou Bronzan 1
Jim Root Classic 1
San Ramon Valley Invite 2
2

182
(4)
College Park (DAL) Andrew Hamant 12 24-5 Bill Martell Invite 2
Lou Bronzan Invite 2
Kermit Bankson Invite 1
Puma Classic 1
MSJ Invitational 5
DAL Championships 1
1
8
(160)
182
(5)
Northgate (DAL) Nic Le Sieur 11 37-6 Bill Martell Invite 1
Sierra Nevada Classic 6
Joe Rios Memorial 1
Mat Classic 1
Mission San Jose 2
Holiday Classic 3
2
5
(170)
182
(6)
McKinleyville (HDNL) Skyler Hicks 12 25-4 Battle of the Border 1
McKinleyville Invitational 1
Grants Pass 3
No Guts, No Glory 3
Rumble on the Rogue 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 3
1

182
(7)
Washington (MVAL) Noah Russell 12 22-9 Redwood Rumble 5
Lou Bronzan 3
Overfelt Classic 4
MSJ Invitational 6
Newark Rotary Ironman 1
1

182
(8)
De La Salle (EBAL) Stefan Bakiev 9 19-12 MidCals 8
Lou Bronzan 5
Lou Encalada 3
Doc Buchanan
Temecula Valley Invite
4

182
(9)
James Logan (MVAL) William Woon 11 15-10 Peninsula Invite 5
Joe Rios Memorial 5
2

182 Castro Valley (WACC) Jack Clarke 10 28-7 Bay Area Invite 2
Jim Root Classic 2
Puma 3
1

182 Liberty (BVAL) Logan Morris 12 25-4 Rod Gaines 1
Bill Martell 1
Lou Bronzan Invite 5
Mat Classic 1
King of the Mat 1
San Ramon Valley Invite 3
1

182 Santa Rosa (NBL) William Fatu 11 22-6 American Canyon Classic 1
PUMA CLASSIC 3
Kermit Bankson Invite 3
1

182 Jesse Bethel (TCAL) Jermey Richardson 11 15-7 American Canyon Classic 1
Pirate Invitational 1
King of the Mat 5
Mission SJ Invitational
Lou Encalada Invite
League Championship 1
1

182 San Marin (MCAL) Elijah Konderashoff 10 11-4 Green and Gold 7
Snowden Memorial 3
1

182 Willits (CMC) Roger garcia 10 11-2 PUMA CLASSIC 5
Redwood Empire Classic 3
1

182 Vintage (VVAL) Dylan Smith 10 9-3 Vista Del Lago 3
Puma Classic 7
1

182 Napa (VVAL) Thomas Hatton 10 25-7 Armijo Invitational 1
Lou Encalada 4
Green and Gold 4
2

182 Eureka (HDNL) Nolan Jacobus 11 16-14 2

182 St. Helena (CMC) Daniel Marinez 11 15-7 Ukiah 4
American Canyon Classic 3
Deets Winslow 3
2

182 Antioch (BVAL) Jason Harrison 10 11-7 Newark Rotary Ironman
Healdsburg Duals
Chris Snowden Memorial 5
San Ramon Valley Invite 4
MCAL Individuals
2

182 Berkeley (WACC) Jeshua Gustafson 12 8-7 Peninsula 4
2

182 Cardinal Newman (NBL) Daniel Boyle 12 8-5 Puma Classic 4
Redwood Empire Classic 2
2

182 Tamalpais (MCAL) Simon Bruinsma 12 6-8 2

182 Hercules (TCAL) Jamyang Tashitsang 9 0-0 2

182 Maria Carrillo (NBL) Landon Saal 12 24-10 Bill Martell Invite 5
Freedom 2
Healdsburg Duals 2
Sutter Lions Invite 1
Puma Classic 5
3

182 Casa Grande (VVAL) Zack Babel 10 22-5 Rod Gaines 5
Green and Gold 3
Nor Cal Beast 2
Deets Winslow Invite 1
King of the Mat 3
3

182 Del Norte (HDNL) Micheal Weiland 12 19-8 3

182 Clayton Valley (DAL) Matt Hayes 12 11-19 3

182 San Leandro (WACC) Angelos Resendez 10 10-7 3

182 Freedom (BVAL) Andrew Duoblys 11 10-16 Bay Area Invite 4
3

182 Newark Memorial (MVAL) Juan Chavez 10 8-12 3

182 Sir Francis Drake (MCAL) Aidan Bergman 11 5-9 Chris Snowden Memorial 6
3

182 Lower Lake (CMC) Troyman Cheng 10 1-13 3

182 Analy (NBL) Max Voelkel 11 16-11 Deets Winslow Invite 5
Ukiah 5
NBL Champs 4
4

182 Benicia (DAL) George Marshall 10 0-0 4

182 Foothill (EBAL) James Parisi 12 14-6 Lou Bronzan Invite 4
Puma Classic 2
5

182 Piner (NBL) Carter Erickson 11 13-7 5

182 Alhambra (DAL) dakota austria 9 0-7 DAL Championships 5
5

182 Livermore (EBAL) Luke Andrus 11 15-12 Bay Area Invite 6
Lou Bronzan Invite 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

182 Ukiah (NBL) William Schwarm 11 12-9 Dennis Jensen Invite 3
North Coast Classic 1
ALT-1

182 Fortuna (HDNL) Angel Martinez 10 9-12 NCS DUALS 3
Redwood Empire Classic 7
ALT-1

182 Sonoma Valley (VVAL) Jack Alcayaga 10 8-13 Green and Gold 6
ALT-1

182 Redwood (MCAL) Evan Daley 9 6-9 Green and Gold
ALT-1

182 El Cerrito (TCAL) Cole Martin 10 6-6 ALT-1

182 Arroyo (WACC) Marcos Lira 11 4-2 ALT-1

182 American (MVAL) Kevin Yang 12 2-3 ALT-1

182 Amador Valley (EBAL) Nathanael Cabrales 11 10-17 ALT-2
(At Large Qualifier)

182 American Canyon (VVAL) Antonio Blanco 10 0-0 ALT-2

182 Dublin (EBAL) Anthony Glynn 11 4-6 Bay Area Invite 5
Kermit Bankson 4
ALT-3