North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

195

(45)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
195
(1)
Ukiah (NBL) Frankie Pomilia 12 34-5 Chukchansi Invite 2
Green and Gold 1
Joe Rios Memorial 3
Tim Brown Memorial 5
1
3
(220)
195
(2)
De La Salle (EBAL) Lance Hackett 12 15-3 Lou Encalada 1
Mid Cals 3
1
3
(170)
195
(3)
San Leandro (WACC) Callan Ivy 12 27-2 Newark Rotary Ironman 1
Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 1
Tim Brown Memorial 3
Albany 1
Mission SJ 3
1

195
(4)
Foothill (EBAL) Sam Wade 12 17-2 Lou Bronzan 2
Mat Classic 1
Puma Classic 3
2

195
(5)
Petaluma (VVAL) Jack Santos 11 24-5 Redwood Rumble 3
Healdsburg Duals 1
San Ramon Valley Invite 1
Tim Brown Memorial
King of the Mat 2
1

195
(6)
Del Norte (HDNL) Brandon Jones 10 20-9 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 3
GP Winter Kickoff 6
Redwood Empire Classic 3
Eagle Point 2
1

195
(7)
Alhambra (DAL) Carlos Hernandez 11 20-9 Redwood Rumble 6
Bill Martell 2
Pirate Invitational 2
Mat Classic 3
Kermit Bankson 5
Puma Classic 4
DAL Championships 1
1
8
(220)
195
(8)
Irvington (MVAL) Abtin Olaee 12 19-8 Redwood Rumble 5
Bay Area 57 3
Lou Bronzan Invite 5
Kermit Bankson Invite 2
Overfelt Classic 3
1

195
(9)
Maria Carrillo (NBL) Nolan Stauer 11 17-11 Sutter Lions Invite 3
2

195 Sir Francis Drake (MCAL) Aidan Read 11 15-17 Chris Snowden Memorial 2
Green & Gold 7
1

195 Lower Lake (CMC) Jacob Billings 12 14-8 Dennis Jensen Invite 2
1

195 Vallejo (TCAL) Maliq Dunn 10 11-7 League Championship 1
1

195 Pittsburg (BVAL) Nicholas Oropeza 12 5-4 Puma Classic 8
BVAL champions 1
1

195 Justin Sienna (VVAL) JP Negueloua 12 24-9 Peninsula Invite
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 3
Deets Winslow Invite 3
VVAL Championships 2
2

195 Mission San Jose (MVAL) Matthew Melnykov 12 23-5 Newark Rotary Ironman 1
Mat Classic 4
Puma Classic 5
2

195 Eureka (HDNL) Evan Bacon 9 17-15 Battle of the Border 4
North Coast Classic 2
Redwood Empire Classic 6
2

195 Berkeley (WACC) Michael Vasquez 11 16-8 Kermit Bankson 7
Pirate Invitational 1
Peninsula 3
Mat Classic 4
2

195 Las Lomas (DAL) Parker Godfrey 12 15-9 San Ramon Valley Invite 2
DAL Championshps 2
2

195 Freedom (BVAL) Josh Wiens 11 7-9 Pirate Invitational 4
2

195 San Marin (MCAL) Zach Higgins 11 5-1 2

195 Willits (CMC) trevor wilson 9 1-1 2

195 Richmond (TCAL) Jose Martinez 12 0-0 2

195 Clear Lake (CMC) Christopher Krack 9 15-14 MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 3
3

195 San Ramon Valley (EBAL) Vince Davis 11 12-16 Jim Root Classic 6
Half Moon Bay 7
3

195 Casa Grande (VVAL) Steven Isaacs 11 12-12 Rod Gaines 3
Healdsburg Duals 3
Nor Cal Beast 4
Deets Winslow Invite 2
3

195 Heritage (BVAL) Alex Peterson 11 10-16 Bill Martell Invite 3
Kermit Bankson Invite 6
3

195 Arroyo (WACC) Aramis Nuno 11 9-7 Bay Area 57
San Ramon Valley Invite 3
MSJ Invitational
3

195 James Logan (MVAL) Manuel Munoz 10 9-13 Peninsula Invite 8
3

195 Tamalpais (MCAL) Nick Lyons 12 8-8 3

195 Fortuna (HDNL) Cody Sallee 9 5-10 3

195 Benicia (DAL) Liam Rippie 11 0-0 3

195 Santa Rosa (NBL) Antero Lee-Ribas 11 0-0 3

195 Northgate (DAL) Trevor Riley 12 12-9 Bill Martell Invite 3
4

195 California (EBAL) Myles McGary 12 9-5 4

195 Elsie Allen (NBL) Abraham Rosas 10 0-0 4

195 Granada (EBAL) Nathan Lloyd 10 16-17 Holiday Classic 8
Mat Classic 7
5

195 College Park (DAL) Josh Segall 11 5-11 DAL Championships 5
5

195 Dougherty Valley (EBAL) Aiden Sanchez 12 17-12 Bill Martell Invite 5
Lou Bronzan Invite 4
Puma Classic 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

195 San Lorenzo (WACC) Kamron Taylor 11 15-10 ALT-1

195 Mt. Diablo (DAL) Eric Castillo 10 11-12 Xmas Classic 4
ALT-1

195 Napa (VVAL) Emilio Deianni 11 8-7 ALT-1
(At Large Qualifier)

195 Arcata (HDNL) Tucker Rice 9 4-14 North Coast Classic 3
ALT-1

195 Pinole (TCAL) Josiah Hermosillo 12 3-12 ALT-1

195 Monte Vista (EBAL) Rex Archuletta 10 8-3 ALT-2
(At Large Qualifier)

195 Dublin (EBAL) Jason Argao 11 0-0 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
195
(1)
Ukiah (NBL) Frankie Pomilia 12 34-5 Chukchansi Invite 2
Green and Gold 1
Joe Rios Memorial 3
Tim Brown Memorial 5
1
3
(220)
195
(2)
De La Salle (EBAL) Lance Hackett 12 15-3 Lou Encalada 1
Mid Cals 3
1
3
(170)
195
(3)
San Leandro (WACC) Callan Ivy 12 27-2 Newark Rotary Ironman 1
Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 1
Tim Brown Memorial 3
Albany 1
Mission SJ 3
1

195
(4)
Foothill (EBAL) Sam Wade 12 17-2 Lou Bronzan 2
Mat Classic 1
Puma Classic 3
2

195
(5)
Petaluma (VVAL) Jack Santos 11 24-5 Redwood Rumble 3
Healdsburg Duals 1
San Ramon Valley Invite 1
Tim Brown Memorial
King of the Mat 2
1

195
(6)
Del Norte (HDNL) Brandon Jones 10 20-9 Battle at the Border 1
McKinleyville Invitational 3
GP Winter Kickoff 6
Redwood Empire Classic 3
Eagle Point 2
1

195
(7)
Alhambra (DAL) Carlos Hernandez 11 20-9 Redwood Rumble 6
Bill Martell 2
Pirate Invitational 2
Mat Classic 3
Kermit Bankson 5
Puma Classic 4
DAL Championships 1
1
8
(220)
195
(8)
Irvington (MVAL) Abtin Olaee 12 19-8 Redwood Rumble 5
Bay Area 57 3
Lou Bronzan Invite 5
Kermit Bankson Invite 2
Overfelt Classic 3
1

195
(9)
Maria Carrillo (NBL) Nolan Stauer 11 17-11 Sutter Lions Invite 3
2

195 Sir Francis Drake (MCAL) Aidan Read 11 15-17 Chris Snowden Memorial 2
Green & Gold 7
1

195 Lower Lake (CMC) Jacob Billings 12 14-8 Dennis Jensen Invite 2
1

195 Vallejo (TCAL) Maliq Dunn 10 11-7 League Championship 1
1

195 Pittsburg (BVAL) Nicholas Oropeza 12 5-4 Puma Classic 8
BVAL champions 1
1

195 Justin Sienna (VVAL) JP Negueloua 12 24-9 Peninsula Invite
Foundation Cup Duals 1
Dennis Jensen Invite 3
Deets Winslow Invite 3
VVAL Championships 2
2

195 Mission San Jose (MVAL) Matthew Melnykov 12 23-5 Newark Rotary Ironman 1
Mat Classic 4
Puma Classic 5
2

195 Eureka (HDNL) Evan Bacon 9 17-15 Battle of the Border 4
North Coast Classic 2
Redwood Empire Classic 6
2

195 Berkeley (WACC) Michael Vasquez 11 16-8 Kermit Bankson 7
Pirate Invitational 1
Peninsula 3
Mat Classic 4
2

195 Las Lomas (DAL) Parker Godfrey 12 15-9 San Ramon Valley Invite 2
DAL Championshps 2
2

195 Freedom (BVAL) Josh Wiens 11 7-9 Pirate Invitational 4
2

195 San Marin (MCAL) Zach Higgins 11 5-1 2

195 Willits (CMC) trevor wilson 9 1-1 2

195 Richmond (TCAL) Jose Martinez 12 0-0 2

195 Clear Lake (CMC) Christopher Krack 9 15-14 MICHAEL KROPPMAN 3
Jason White Memorial 3
3

195 San Ramon Valley (EBAL) Vince Davis 11 12-16 Jim Root Classic 6
Half Moon Bay 7
3

195 Casa Grande (VVAL) Steven Isaacs 11 12-12 Rod Gaines 3
Healdsburg Duals 3
Nor Cal Beast 4
Deets Winslow Invite 2
3

195 Heritage (BVAL) Alex Peterson 11 10-16 Bill Martell Invite 3
Kermit Bankson Invite 6
3

195 Arroyo (WACC) Aramis Nuno 11 9-7 Bay Area 57
San Ramon Valley Invite 3
MSJ Invitational
3

195 James Logan (MVAL) Manuel Munoz 10 9-13 Peninsula Invite 8
3

195 Tamalpais (MCAL) Nick Lyons 12 8-8 3

195 Fortuna (HDNL) Cody Sallee 9 5-10 3

195 Benicia (DAL) Liam Rippie 11 0-0 3

195 Santa Rosa (NBL) Antero Lee-Ribas 11 0-0 3

195 Northgate (DAL) Trevor Riley 12 12-9 Bill Martell Invite 3
4

195 California (EBAL) Myles McGary 12 9-5 4

195 Elsie Allen (NBL) Abraham Rosas 10 0-0 4

195 Granada (EBAL) Nathan Lloyd 10 16-17 Holiday Classic 8
Mat Classic 7
5

195 College Park (DAL) Josh Segall 11 5-11 DAL Championships 5
5

195 Dougherty Valley (EBAL) Aiden Sanchez 12 17-12 Bill Martell Invite 5
Lou Bronzan Invite 4
Puma Classic 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

195 San Lorenzo (WACC) Kamron Taylor 11 15-10 ALT-1

195 Mt. Diablo (DAL) Eric Castillo 10 11-12 Xmas Classic 4
ALT-1

195 Napa (VVAL) Emilio Deianni 11 8-7 ALT-1
(At Large Qualifier)

195 Arcata (HDNL) Tucker Rice 9 4-14 North Coast Classic 3
ALT-1

195 Pinole (TCAL) Josiah Hermosillo 12 3-12 ALT-1

195 Monte Vista (EBAL) Rex Archuletta 10 8-3 ALT-2
(At Large Qualifier)

195 Dublin (EBAL) Jason Argao 11 0-0 ALT-3