North Coast Section Boys' Wrestling Championships
JAMES LOGAN HIGH SCHOOL
Union City, California
Feb 21-22, 2020

285

(46)

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
285
(1)
Casa Grande (VVAL) Jack Faris 12 28-5 Rod Gaines 1
Green and Gold 2
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 2
Deets Winslow Invite 1
Mid Cals 4
1
7
(285)
285
(2)
De La Salle (EBAL) Ben Roe 12 20-5 Temecula Valley Invite 3
Mid Cals 5
Doc Buchanan
1
1
(285)
285
(3)
Freedom (BVAL) Caleb Hunter 11 32-6 Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 1
Pat Lovell 5
Tim Brown Memorial 7
Puma Classic 1
1
5
(285)
285
(4)
Napa (VVAL) Cole Lex 11 24-6 Lou Encalada 2
Armijo Invitational 2
Green and Gold 2
Mat Classic 1
2
8
(285)
285
(5)
Fortuna (HDNL) Luciono Medina 12 29-5 Nor Cal Beast 3
Puma Classic 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
NCS DUALS 1
1

285
(6)
Granada (EBAL) Robert Porter 12 21-15 Mat Classic 2
MSJ Invitational 3
3

285
(7)
Arcata (HDNL) Maximus Rice 12 16-3 Battle at the Border 2
McKinleyville Invitational 1
Dennis Jensen Invite 1
2

285
(8)
Amador Valley (EBAL) Nathan Boyce 12 24-7 Bay Area Invite 3
Mat Classic 3
Armijo Invitational 3
2

285
(9)
Livermore (EBAL) Garrett Scherer 11 11-12 Freedom Duals
Lou Bronzan 4
Bianchini Memorial 4
Mat Classic
4

285 Ukiah (NBL) Brandon Vargas 11 24-15 Green and Gold 4
North Coast Classic 3
Puma Classic 5
1

285 Vallejo (TCAL) RayQuan Marchbanks 11 18-2 League Championship 1
American Canyon Classic 1
1

285 Berkeley (WACC) Kyle Gaunavinaka 11 18-6 Kermit Bankson Invite 1
Bay Area 5
Lou Bronzan 2
Mission SJ 6
1

285 Fort Bragg (CMC) Gabe Everton 11 15-4 Puma Classic 3
1

285 James Logan (MVAL) Nabil Irshad 10 10-11 Peninsula Invite
1

285 Tamalpais (MCAL) Geroge Kozyra 12 2-5 1

285 Ygnacio Valley (DAL) Carlos Herrera 10 1-0 1

285 Las Lomas (DAL) Brandon Martinez Segura 10 16-12 Bill Martell Invite 2
San Ramon Valley Invite 5
2

285 Upper Lake (CMC) Richard Perez 11 16-21 King of the Mat 7
Puma Classic 8
Michael Kroppman 5
2

285 Newark Memorial (MVAL) Bobby Allen-Vargas 11 14-12 2

285 Stuart Hall (TCAL) Daniel Hawkins-Collins 10 12-10 2

285 San Lorenzo (WACC) Mauricio Solis 10 10-10 2

285 Liberty (BVAL) Steven Luoma 9 6-9 King of the Mat 8
2

285 Elsie Allen (NBL) Trent Taylor 9 0-0 2

285 Vintage (VVAL) Konrad Fiske 12 22-12 Green & Gold 5
Xmas Classic 1
Dennis Jensen Invite 3
Armijo Invitational 4
Puma Classic 4
3

285 Lower Lake (CMC) Joseph Boyd 12 17-10 Dennis Jensen Invite 2
3

285 Del Norte (HDNL) Davian Afdahl 12 14-11 3

285 San Leandro (WACC) Joshua Henson 10 4-8 3

285 Pittsburg (BVAL) Julian Lockett 11 3-1 Bay Area Invite 4
BVAL champions 3
3

285 College Park (DAL) Ethan Lopez-Schiefer 10 3-5 DAL Championship 3
3

285 American (MVAL) Jason Roberts 10 0-0 3

285 Santa Rosa (NBL) Gabriel Gomez 11 0-0 3

285 Piner (NBL) Alan Nguyen 11 3-5 4

285 Benicia (DAL) Dale Barber 11 0-0 4

285 California (EBAL) Ryan Rodgers 10 10-7 San Ramon Valley Invite 3
Xmas Classic 3
5

285 Mt. Diablo (DAL) Jesse Salazar 12 8-9 5

285 Maria Carrillo (NBL) Sebastian Mendoza 11 1-1 5

285 Clear Lake (CMC) Dominic Legendre 12 18-12 Fort Bragg Tourney 2
MICHAEL KROPPMAN 4
Redwood Empire Classic 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Eureka (HDNL) Shyloh Nicholson 10 17-15 Sutter Lions Invite 6
North Coast Classic 5
Puma Classic 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 St. Patrick St. Vincent (TCAL) August Gawiran 12 15-9 Kermit Bankson Invite 2
Mat Classic 7
San Ramon Valley Invite 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Foothill (EBAL) Ayden Kanott 9 8-7 Puma Classic 7
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Sonoma Valley (VVAL) Alexis Lopez 12 2-2 ALT-1

285 Antioch (BVAL) Lashawn Craig 9 0-2 ALT-1

285 Petaluma (VVAL) Alexis De La Torre 9 6-8 ALT-2

285 San Ramon Valley (EBAL) Max McDonald 9 1-2 Barn Burner 2
ALT-2

285 American Canyon (VVAL) Toby Bunch 10 10-6 American Canyon Classic 3
King of the Mat 5
ALT-3

285 Dublin (EBAL) Diego Romero 12 0-0 ALT-3

WEIGHT SCHOOL NAME YR RECORD TOURNAMENT
RESULTS
2020 LEAGUE PLACE 2019 PLACES
LEAGUE NCS STATE
285
(1)
Casa Grande (VVAL) Jack Faris 12 28-5 Rod Gaines 1
Green and Gold 2
Healdsburg Duals 2
Nor Cal Beast 2
Deets Winslow Invite 1
Mid Cals 4
1
7
(285)
285
(2)
De La Salle (EBAL) Ben Roe 12 20-5 Temecula Valley Invite 3
Mid Cals 5
Doc Buchanan
1
1
(285)
285
(3)
Freedom (BVAL) Caleb Hunter 11 32-6 Bay Area Invite 1
Lou Bronzan 1
Pat Lovell 5
Tim Brown Memorial 7
Puma Classic 1
1
5
(285)
285
(4)
Napa (VVAL) Cole Lex 11 24-6 Lou Encalada 2
Armijo Invitational 2
Green and Gold 2
Mat Classic 1
2
8
(285)
285
(5)
Fortuna (HDNL) Luciono Medina 12 29-5 Nor Cal Beast 3
Puma Classic 2
North Coast Classic 1
Redwood Empire Classic 1
NCS DUALS 1
1

285
(6)
Granada (EBAL) Robert Porter 12 21-15 Mat Classic 2
MSJ Invitational 3
3

285
(7)
Arcata (HDNL) Maximus Rice 12 16-3 Battle at the Border 2
McKinleyville Invitational 1
Dennis Jensen Invite 1
2

285
(8)
Amador Valley (EBAL) Nathan Boyce 12 24-7 Bay Area Invite 3
Mat Classic 3
Armijo Invitational 3
2

285
(9)
Livermore (EBAL) Garrett Scherer 11 11-12 Freedom Duals
Lou Bronzan 4
Bianchini Memorial 4
Mat Classic
4

285 Ukiah (NBL) Brandon Vargas 11 24-15 Green and Gold 4
North Coast Classic 3
Puma Classic 5
1

285 Vallejo (TCAL) RayQuan Marchbanks 11 18-2 League Championship 1
American Canyon Classic 1
1

285 Berkeley (WACC) Kyle Gaunavinaka 11 18-6 Kermit Bankson Invite 1
Bay Area 5
Lou Bronzan 2
Mission SJ 6
1

285 Fort Bragg (CMC) Gabe Everton 11 15-4 Puma Classic 3
1

285 James Logan (MVAL) Nabil Irshad 10 10-11 Peninsula Invite
1

285 Tamalpais (MCAL) Geroge Kozyra 12 2-5 1

285 Ygnacio Valley (DAL) Carlos Herrera 10 1-0 1

285 Las Lomas (DAL) Brandon Martinez Segura 10 16-12 Bill Martell Invite 2
San Ramon Valley Invite 5
2

285 Upper Lake (CMC) Richard Perez 11 16-21 King of the Mat 7
Puma Classic 8
Michael Kroppman 5
2

285 Newark Memorial (MVAL) Bobby Allen-Vargas 11 14-12 2

285 Stuart Hall (TCAL) Daniel Hawkins-Collins 10 12-10 2

285 San Lorenzo (WACC) Mauricio Solis 10 10-10 2

285 Liberty (BVAL) Steven Luoma 9 6-9 King of the Mat 8
2

285 Elsie Allen (NBL) Trent Taylor 9 0-0 2

285 Vintage (VVAL) Konrad Fiske 12 22-12 Green & Gold 5
Xmas Classic 1
Dennis Jensen Invite 3
Armijo Invitational 4
Puma Classic 4
3

285 Lower Lake (CMC) Joseph Boyd 12 17-10 Dennis Jensen Invite 2
3

285 Del Norte (HDNL) Davian Afdahl 12 14-11 3

285 San Leandro (WACC) Joshua Henson 10 4-8 3

285 Pittsburg (BVAL) Julian Lockett 11 3-1 Bay Area Invite 4
BVAL champions 3
3

285 College Park (DAL) Ethan Lopez-Schiefer 10 3-5 DAL Championship 3
3

285 American (MVAL) Jason Roberts 10 0-0 3

285 Santa Rosa (NBL) Gabriel Gomez 11 0-0 3

285 Piner (NBL) Alan Nguyen 11 3-5 4

285 Benicia (DAL) Dale Barber 11 0-0 4

285 California (EBAL) Ryan Rodgers 10 10-7 San Ramon Valley Invite 3
Xmas Classic 3
5

285 Mt. Diablo (DAL) Jesse Salazar 12 8-9 5

285 Maria Carrillo (NBL) Sebastian Mendoza 11 1-1 5

285 Clear Lake (CMC) Dominic Legendre 12 18-12 Fort Bragg Tourney 2
MICHAEL KROPPMAN 4
Redwood Empire Classic 4
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Eureka (HDNL) Shyloh Nicholson 10 17-15 Sutter Lions Invite 6
North Coast Classic 5
Puma Classic 6
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 St. Patrick St. Vincent (TCAL) August Gawiran 12 15-9 Kermit Bankson Invite 2
Mat Classic 7
San Ramon Valley Invite 5
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Foothill (EBAL) Ayden Kanott 9 8-7 Puma Classic 7
ALT-1
(At Large Qualifier)

285 Sonoma Valley (VVAL) Alexis Lopez 12 2-2 ALT-1

285 Antioch (BVAL) Lashawn Craig 9 0-2 ALT-1

285 Petaluma (VVAL) Alexis De La Torre 9 6-8 ALT-2

285 San Ramon Valley (EBAL) Max McDonald 9 1-2 Barn Burner 2
ALT-2

285 American Canyon (VVAL) Toby Bunch 10 10-6 American Canyon Classic 3
King of the Mat 5
ALT-3

285 Dublin (EBAL) Diego Romero 12 0-0 ALT-3